Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Nasila się zjawisko porzucania odpadów w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych. Często odbywa się to za zgodą właściciela obiektu, który wynajmuje je na działalność gospodarczą (w tym związaną z gospodarką odpadami).

fot. pixabay.com/pl/

W praktyce zdarza się, że na jego teren trafiają tony odpadów, bardzo często toksycznych, żrących czy niebezpiecznych dla środowiska.

- Po kilku miesiącach firma, która prowadziła transakcję znika, a prezydent miasta wzywa właściciela terenu do usunięcia odpadów. Wiąże się to z wysokimi kosztami, dlatego czytajmy umowy zawierane z przedsiębiorcami oraz regularnie kontrolujmy wynajmowane pomieszczenia i grunty. Ograniczone zaufanie i rzetelna analiza mogą zaoszczędzić nam sporych kłopotów finansowych

zaznacza Mariusz Rogala, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.

Właściciele budynków i posesji powinni zachować ostrożność, wyrażając zgodę na użyczenie terenu w celu magazynowania na nim odpadów. Warto też obserwować swoje najbliższe otoczenie. Naszą czujność powinny wzbudzić zarówno pojazdy ciężarowe, które przyjeżdżają w zaciszne miejsca, jak również odbywający się na takim terenie rozładunek beczek lub palet pojemników. Takie działania są nie tylko nielegalne, ale mogą też powodować poważne konsekwencje dla środowiska i zdrowia.

Przykładem może być sytuacja w Żorach, gdzie porzucono naczepy samochodowe z pojemnikami o zawartości około 700 ton odpadów.

W przypadku zaobserwowania opisanych zdarzeń należy powiadomić straż miejską - nr tel. 32 47 85 290, alarmowy 986 lub policję – nr tel. 32 47 87 200 lub 997.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.