„Spotkanie z historią” - pod takim hasłem odbyło się szkolenie skierowane dla oficerów prasowych i policjantów prewencji kryminalnej z jednostek policji województwa śląskiego. Warsztaty podzielone były na dwie części. Najpierw uczestnicy pogłębili swoją wiedzę historyczną na temat Policji, a później odwiedzili „Ważne miejsce”, które pozwoliło im zrozumieć świat osób niewidomych i poznać potęgę ludzkich zmysłów.

Szkolenie rozpoczęła Rzecznik Prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Aleksandra Nowara, która przywitała gości i przybliżyła uczestnikom plan. Zaraz po niej głos zabrał Zastępca Naczelnika Wydziału Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach kom. Jarosław Gorzawski, który po krótkim wprowadzeniu przekazał głos pierwszemu z prelegentów – przedstawicielowi Biura Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Katowicach. Zbigniew Gołasz w swoim wystąpieniu na temat Policji Państwowej oraz formacji policyjnych w latach 1918-1939, przybliżył m.in. sylwetki Komendantów Głównych Policji Państwowej, przedstawił schemat organizacyjny ówczesnej policji, a także opowiedział o wyszkoleniu, wyposażeniu i samej służbie policyjnej. Nie zabrakło również wzmianki na temat funkcjonowania policji w czasach okupacji sowieckiej i niemieckiej.
Kolejni prelegenci – Teresa Bracka oraz Grzegorz Grześkowiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. opowiedzieli o historii policji, zwracając szczególną uwagę na policjantów województwa śląskiego.
Panel pierwszy, historyczny, przeprowadzony został w otoczeniu wystawy „Zgładzona Formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922-1939”, poświęconej historii śląskich policjantów i przybliżającej tragiczne losy przeszło tysiąca funkcjonariuszy, ich służby, walki i dokonanej na nich zbrodni.

Po zakończeniu części wykładowej, uczestnicy przeszli przed Grób Policjanta Polskiego. Zlokalizowany na dziedzińcu katowickiej komendy wojewódzkiej pomnik jest miejscem pamięci narodowej, przy którym uczczono pamięć policjanta II RP, zamordowanego przez funkcjonariuszy NKWD w Kalininie, w 1940 r. Następnie policjanci zwiedzili Izbę Pamięci przy Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., kończąc tym samym pierwszy z paneli szkoleniowych.

Druga część to wizyta w katowickim „Ważnym miejscu”, dzięki której uczestnicy trafili do świata osób niewidomych. Oprowadzani w zupełnych ciemnościach przez niewidomych przewodników, mogli uzmysłowić sobie problemy, z jakimi borykają się na co dzień niewidzący. Miejsce to okazało się prawdziwą szkołą zrozumienia i tolerancji, a pobyt w nim na długo pozostanie w ich pamięci.