Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Ekran projekcyjny to niezastąpione wyposażenie sal konferencyjnych i lekcyjnych, coraz częściej można spotkać go także w prywatnych mieszkaniach jako element kina domowego. Jakie modele są dostępne na rynku i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Ekran do projektora – przekrój dostępnych modeli

Ekran projekcyjny pozwala na wyświetlanie treści z projektora na specjalnym białym tle, zapewniającym wysoką jakość obrazu. Dzięki niemu możliwe jest odwzorowanie wszystkich kolorów i szczegółów z urządzenia oraz przekazanie ich odbiorcom w dowolnych warunkach. Stanowi obecnie obowiązkowe wyposażenie każdej sali konferencyjnej, bardzo często można go znaleźć również w salach lekcyjnych i aulach, a także – w prywatnych domach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się między sobą wielkością, kształtem, dodatkowym wyposażeniem czy sposobem montażu. Jakie wersje najlepiej sprawdzą się w danych warunkach?

Ekrany projekcyjne do zastosowań biznesowych i edukacyjnych

W biznesie i edukacji potrzebne jest wyposażenie, które pozwoli na swobodne wyświetlanie prezentacji multimedialnych – do tego celu najlepiej sprawdzają się ekrany projekcyjne o szerokości do 350 cm, o formacie 4:3, 16:10 lub 1:1. Najczęściej stosuje się ekran projekcyjny sufitowy lub ścienno-sufitowy, jednak dostępny jest także ekran projekcyjny na statywie, który można swobodnie przenosić z sali do sali, w zależności od potrzeb. Wśród dostępnych opcji wyróżnia się:

- ekran projekcyjny elektryczny – jest to opcja wysuwana elektrycznie, najpopularniejsza wśród klientów ze względu na łatwość jej obsługi. Występuje w wersji sufitowej lub ścienno-sufitowej – montuje się ją na stałe, przy czym można rozwijać ekran tylko wtedy, kiedy jest potrzebny. Dostępna jest także wersja z napinaczami – specjalnym systemem, który dba o odpowiednie naciągnięcie powierzchni ekranu, niwelując tym samym wszystkie zmarszczki i zagięcia i zapewniając idealne warunki do oglądania prezentacji.

- model rozwijany ręcznie – najtańsza opcja ekranu, którą również montuje się na stałe do sufitu lub ściany. Świetnie sprawdzi się w salach lekcyjnych oraz innych miejscach, gdzie od czasu do czasu korzysta się z projektora.

- ekran ramowy – jest to rozłożona na stałe powierzchnia, rozpięta na specjalnej ramie – może być ona widoczna lub ukryta z tyłu całej konstrukcji, dzięki czemu doskonale wtapia się w białą ścianę – jest to świetne rozwiązanie do sal konferencyjnych. Dodatkowo dostępne są także modele ramowe składane, zamocowane na statywie, które można z łatwością przechowywać i przenosić z miejsca na miejsce.

Jak wybrać odpowiedni ekran projekcyjny?

Ekran do kina domowego

Coraz większą popularnością cieszą się ekrany do kina domowego, które można zamontować we własnym mieszkaniu. Dostępne są modele sufitowe, ścienno-sufitowe, a nawet do zabudowy, dzięki którym można stworzyć profesjonalny kącik do oglądania filmów w swoim domu. Ekran projekcyjny do kina domowego to najczęściej model o formacie 16:9, jednak można także znaleźć wersje panoramiczne, również zaokrąglone.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekranu do projektora?

Wybór odpowiedniego ekranu projekcyjnego to gwarancja wysokiej jakości obrazu z projektora, warto więc przed zakupem wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Do najbardziej znaczących parametrów ekranu należy współczynnik odbicia światła (gain) i kąt widzenia. Wartość gain oznacza, jaką dany materiał ma zdolność do odbijania padającego światła względem wzorcowego podłoża, natomiast kąt widzenia to maksymalny kąt, z jakiego na danym podłożu można obserwować obraz. Ważnymi parametrami są również oczywiście sposób montażu danego ekranu oraz jego rozmiary, które powinny być dopasowane do wymiarów pomieszczenia, w którym będzie służył.