UM Jastrzębie-Zdrój: OWN najlepszy na Śląsku!

2 min czytania

OWN z tytułem najlepszej przestrzeni publicznej województwa śląskiego w prestiżowym konkursie Architektura Roku i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.

fot. Łukasz Parylak

Do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna woj. śląskiego zgłoszono 33 realizacje inwestycji z 20 gmin. W kategorii przestrzeń publiczna” nagroda trafiła do naszego miasta za zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynkowym Niedzielnego.

Jury, w skład którego weszli najlepsi polscy architekci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Architektów Polski oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, doceniło naszą inwestycję za stworzenie, a w zasadzie odbudowanie potencjału dawnego ośrodka wypoczynkowego, poprzez wykreowanie interesującej wielofunkcyjnej przestrzeni spotkań i rekreacji dobrze wpisanej w leśny pagórkowaty krajobraz, adresowanej do różnych grup społecznych. Rozwiązanie oczekiwane i akceptowane przez różne grupy wiekowe, co potwierdziła wizja lokalna.” Jak czytamy w uzasadnieniu: z dużą nadzieją oczekujemy realizacji II etapu.”

- Ta nagroda jest sygnałem, że budowane przez nas przyjazne przestrzenie nie tylko spełniają swoją rolę integrując mieszkańców, ale i są powodem do naszej dumy. Zwłaszcza teraz, gdy OWN został uznany przez czołowych polskich architektów za najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Tu jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tej inwestycji, począwszy od architektów, a na pracownikach urzędu i wykonawcach skończywszy

mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Co wybudowano na OWN?

Wodny plac zabaw składa się on z trzech części: strefa główna dla starszych dzieci z wysokimi urządzeniami wodnymi, strefa dla małych dzieci z niskimi urządzeniami oraz trzecia strefa brodzik dla dzieci. Gejzery wodne, rekiny czy szczypce krabów - te kolorowe, bezpieczne urządzenia dają wielką frajdę najmłodszym gościom OWN-u.

Park widokowy to miejsce z kaskadowo rozrzuconymi siedziskami, obłożonymi egzotycznym drewnem bangkirai. Teren pomiędzy nimi pokryty jest nawierzchnią mineralno-poliuretanową wykonaną pasami na skarpie. Poniżej siedzisk znajduje się plac o nieregularnym kształcie, który pełni rolę mini sceny.

Tężnia solankowa - właściwości lecznicze, ale również podkreślenie historii uzdrowiskowej miasta takie funkcje ma tężnia solankowa, która wznosi się nad OWN-em. Obiekt w kształcie ośmiokąta, o konstrukcji drewnianej. Pomiędzy tarninowymi ścianami znajdują się cztery wejścia, a pomiędzy nimi misy ze spływającą z tarniny solanką. Dookoła tężni ulokowano ławki wolnostojące dla tych, którzy chcieliby odetchnąć w solankowym zaciszu. Wnętrze tężni służy do spacerów.

fot. Łukasz Parylak

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/own-najlepszy-na-slasku/

Autor: krystian