Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Ostatecznie Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej przychyliła się do wniosku Jastrzębskiego Węgla. Termin meczu pozostaje jednak nieznany. Pewne jest, że o awansie zadecyduje boisko!

Zdjęcie z konferencji - kamery i aparaty zebranych dziennikarzy kierują się w stronę stołu za którym siedzą: Lukas Kampa, Adam Gorol, Dawid Konarski oraz Leszek Dejewski.

Poniższe informacje można zatem uznać za zapis walki zarządu Jastrzębskiego Węgla o sprawiedliwe rozstrzygnięcie tej trudnej sytuacji.


Komunikat z dnia 2 marca 2020 r. w sprawie stanowiska zarządu KS Jastrzębski Węgiel S.A. dotyczącego meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów z Trentino Itas nr 5-003.

W związku ze zmianą stanowiska Europejskiej Konfederacji Siatkówki CEV z dnia 28.02.2020 r. i oświadczeniem CEV-u w dniu 01.03.2020 r., co do możliwości przełożenia zaplanowanych meczów w okresie od 3 do 5 marca 2020 r. w ramach europejskich pucharów z uwagi na istniejące zagrożenie koronawirusem, KS Jastrzębski Węgiel S.A. w dniu 02.03.2020 r. w godzinach porannych wystąpił do Departamentu Siatkówki CEV z oficjalną prośbą o przełożenie terminu meczu zaplanowanego na dzień 05.03.2020 r. w Trento.

Jednocześnie w dniu dzisiejszym wystąpiliśmy do klubu Trentino Itas z propozycją rozegrania obu meczów ćwierćfinału Ligi Mistrzów na neutralnym terenie. W ciągu dnia udało nam się uzyskać i potwierdzić co najmniej jedną dostępną lokalizację w Austrii, gdzie takowe mecze mogłyby się odbyć.

W trakcie dnia prowadziliśmy komunikację trójstronną na linii: klub z Trento, CEV, Jastrzębski Węgiel. Z uwagi na wnioski i obawy zawodników wynikające z zagrożeń związanych z panującą na terenie północnych Włoch epidemią koronawirusa, nasz Klub podtrzymał swoje stanowisko dotyczące przeniesienia rywalizacji w inne miejsce, aniżeli Włochy. Jednak władze klubu Trentino Itas podtrzymały swoje stanowisko co do gotowości rozegrania zaplanowanego na dzień 05.03.2020 r. meczu we własnej hali, gdyż w ich ocenie – opierając się na stanowisku włoskiego rządu, który nie wprowadził żadnych obostrzeń ograniczających poruszanie się na terytorium Włoch –  nie ma żadnych zagrożeń związanych z rozegraniem tego meczu w ich hali.

Przeprowadzone rozmowy obu klubów z udziałem przedstawiciela CEV-u, nie przyniosły żadnego porozumienia i Europejska Konfederacja Siatkówki zadeklarowała, że podejmie decyzję w tej sprawie, ale do chwili obecnej żadna decyzja CEV-u do nas nie dotarła.

W tej sytuacji, mając w szczególności na uwadze obawy i dyskomfort naszego zespołu, nie wykluczając możliwości ewentualnej kwarantanny naszych zawodników i sztabu szkoleniowego, co skutkowałoby brakiem możliwości dalszego uczestnictwa naszego zespołu w rozgrywkach krajowych, jako prezes zarządu Klubu, uwzględniając czysto ludzkie argumenty zawodników, podjąłem decyzję o odwołaniu wyjazdu naszej drużyny na mecz ćwierćfinału Ligi Mistrzów nr 5-003 z Trentino Itas w Trento.

Jednocześnie podajemy, że w dalszym ciągu wyrażamy gotowość do rozegrania dwumeczu ćwierćfinału na neutralnym terenie lub w naszej hali w Jastrzębiu-Zdroju i w tej sprawie oczekujemy nadal na oficjalne stanowisko CEV-u.  

Adam Gorol
Prezes Zarządu KS Jastrzębski Węgiel S.A.

Źrodło: jastrzebskiwegiel.pl


AKTUALIZACJA:

(...) Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej, w którym CEV nie wyraził zgody na przełożenie terminu rozegrania tego meczu i tym samym potwierdzony został termin rozegrania meczu w dniu 05.03.2020r. o godzinie 20:30  w hali BLM Group Arena w Trento

- czytamy w kolejnym komunikacie zarządu klubu

Oznacza to, że jeśli siatkarze Slobodana Kovaca nie pojawią się na hali w Trydencie, przeciwnikowi zostanie przyznany walkower.

Zarząd KS Jastrzębski Węgiel S.A. podaje, że podtrzymuje swoje stanowisko z dnia 02.03.2020 r., co oznacza, że nasz zespół nie wyjedzie na mecz ćwierćfinału Ligi Mistrzów do Włoch i nie weźmie udziału w meczu.


AKTUALIZACJA 2:

4 marca odbyła się konferencja prasowa Adama Gorola, prezesa zarządu Jastrzębskiego Węgla. Obecni byli również zawodnicy: Lukas Kampa i Dawid Konarski oraz przedstawiciel sztabu szkoleniowego - Leszek Dejewski. Stanowisko klubu jest jasne - nasi siatkarze nie pojadą do Włoch. Wszyscy zgodnie podkreślali, że za chęcią przełożenia meczu lub rozegrania go na neutralnym gruncie nie stoi strach przed przeciwnikiem.

Nie po to ogrywaliśmy dwukrotnie Zenit Kazań, nie po to wyszliśmy z grupy z pierwszego miejsca. Wirusa też się nie obawiam, jestem młodą osobą z silnym organizmem, ale to nie znaczy, że nie mogę wirusa roznieść dalej. Uważam, że postąpiliśmy słusznie i odpowiedzialnie

- argumentował Dawid Konarski

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej otrzymała od klubu również zalecenie Głównego Inspektora Sanitarnego, który nie rekomenduje wyjazdu do Włoch. Mimo wszystko nie zmienia to sytuacji Jastrzębskiego Węgla i opinii CEV.

Ewentualna kwarantanna na skutek jakiejkolwiek infekcji, mogłaby przyblokować nasz zespół we Włoszech na okres dwóch tygodni. Zostalibyśmy automatycznie wyeliminowani z dalszych rozgrywek PlusLigi, na co sobie nie możemy pozwolić

- słusznie zauważył prezes Adam Gorol

Oddanie meczu walkowerem nie przekreśla szans Jastrzębskiego Węgla na awans do półfinału Ligi Mistrzów. Będzie skutkować przyznaniem wygranej 3:0 klubowi z Trydentu. W rewanżu, w przypadku wygranej klubu z Jastrzębia-Zdroju takim samym stosunkiem lub 3:1, o awansie decydował będzie "złoty set".

Prawdopodobnie pierwszy mecz przegramy walkowerem, ale to nie koniec. Przygotowujemy się na rewanż, możemy ten ćwierćfinał wygrać - jestem przekonany, że to możliwe

- zapewnił kapitan drużyny - Lukas Kampa