Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Każdego roku, wraz z nadejściem ciepłych dni, kradzieże rowerów spędzającą sen z oczu cyklistom. Policyjne statystyki wciąż pokazują sporą liczbę grasujących złodziei, którzy kradną rowery z piwnic, komórek, balkonów czy sprzed sklepów. Apelujemy! Zabezpiecz właściwie swój rower!

Każdego roku, wraz z nadejściem ciepłych dni, kradzieże rowerów spędzającą sen z oczu cyklistom. Policyjne statystyki wciąż pokazują sporą liczbę grasujących złodziei, którzy kradną rowery z piwnic, komórek, balkonów czy sprzed sklepów. Apelujemy! Zabezpiecz właściwie swój rower!
Najwięcej rowerów kradzionych jest z domu-ogródka, garażu, balkonu. Wiele jednośladów kradzionych jest bez trudu, gdyż w ogóle nie są zapięte. Następnym najczęstszym celem są rowery zapięte w nieodpowiedni sposób np. cienką linką albo łańcuchem, które mogą być łatwo przecięte lub zerwane. Pamiętaj, podstawa to właściwe zapięcie roweru. Ważne też jest jego oznaczenie przez właściciela (naniesienie, np. na ramie roweru, cech charakterystycznych). W takim przypadku, jeżeli rower zostanie nam skradziony, daje ono większą szansę na jego odnalezienie i odzyskanie.


Dla przykładu...
W dniu 24 czerwca skradziono rower na ulicy Kusocińskiego. Kradzieży, dokonano po uprzednim włamaniu do pomieszczenia piwniczego. Skradziony rower to “Cross” o wartości 2000 zł.


Postępowanie właściwe:
* Zawsze zapinaj swój rower, zwłaszcza w domu. Większość rowerów jest kradzionych właśnie z domów.
* Przypinaj swój rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu jak parkometr, albo do stojaków rowerowych pewnie przymocowanych do ziemi. Wystrzegaj się przypinania roweru do czegokolwiek, co może być łatwo przecięte, złamane czy jakkolwiek usunięte.
* Zawsze przypinaj swój rower w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych. Najlepiej, żeby to miejsce obejmował monitoring.
* Znajdź uczęszczane miejsce, gdzie są inne rowery. Złodzieje zazwyczaj czyhają na najłatwiejszy cel.
* Ustaw rower tak, by wypełnić wygiętą częścią U-locka otwartą przestrzeń między kołami i ramą tak bardzo, jak to tylko możliwe. Im zapięcie jest ciaśniejsze, tym trudniej jest złodziejowi użyć swoich narzędzi.
* Jeśli twój U-lock ma zamek na końcu, ustaw go tak, by był zwrócony w kierunku ziemi. To trudniejszy dostęp dla złodzieja.
* Zawsze zabezpieczaj komponenty i akcesoria, szczególnie te, które można łatwo zdemontować, jak koła i siodło na szybkozamykaczach. Świetne są do tego linki.
* Przed odejściem od roweru sprawdź zapięcie, by się upewnić, że jest właściwie założone i zamknięte.


Postępowanie niewłaściwe:
* Nigdy nie zostawiaj nowego roweru bez zapięcia! Nowy rower ma dla złodziei największą wartość-tego właśnie szukają!
* Nie przypinaj roweru do małych drzew, tudzież aluminiowych czy drewnianych palików. Łatwo można je przeciąć lub złamać.
* Nie zadowalaj się spięciem przedniego koła z ramą. Jeśli złodziej zechce mieć twój rower, może go łatwo podnieść i zabrać.
* Nie ustawiaj zapięcia nisko przy ziemi. Złodziej może je wtedy łatwo zdemontować w sposób nierzucający się w oczy.
* Nie przypinaj roweru ciągle w tym samym miejscu. Złodziej może łatwo namierzyć twój rower.
* Nie ułatwiaj złodziejowi roboty! Poświęć trochę czasu na dokładne zapięcie roweru za każdym razem. Zwróć uwagę na rowery zapięte blisko twojego.

PAMIĘTAJ, jeśli WŁAŚCIWIE zabezpieczysz swój rower, masz większą szansę nie stać się ofiarą złodzieja.