Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Członkowie szkolnego Stowarzyszenia Kreatywnych Nauczycieli z Zespołu Szkół nr 6 pozyskali granty o łącznej wartości 1200 € z Fundacji TechSoup na organizację wydarzeń Meet and Code.

Kolaż

Meet and Code wprowadza dzieci i młodzież w wieku od 8 do 24 lat w świat technologii i programowania. Wydarzenia w ramach tej inicjatywy pokazują młodym ludziom, jak wiele zabawy daje kodowanie i jak dzięki niemu mogą kreować otaczający nas świat. Meet and Code odbywa się w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania i tym samym promuje ideę edukacji cyfrowej.

W ramach dofinansowania nauczyciele zaangażowali młodzież w wydarzenia "Miss Robot Show" oraz "SkriCode".

"Miss Robot Show" to wydarzenie, które odbędzie się już 19 października w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego. Zadaniem projektu jest walka ze stereotypami oraz promocja programowania wśród płci pięknej w naszym mieście.  Inicjatywa pokazuje inne postrzeganie na wykonywanie zawodów informatyczno-technicznych, daje ogromne szanse dziewczynom, które mają niestandardowe zainteresowania. Uczennice chcąc rozwijać swoje pasje  pokazują innym, że programowanie nie jest dziedziną jedynie dla chłopaków. Na festiwalu mogą zaprezentować i uczyć się programowania na specjalnie zakupionych na tę okazję robotach.

- Stowarzyszenie Kreatywnych Nauczycieli działa przy Zespole Szkół nr 6 od 9 lat. Celem stowarzyszenia jest organizacja inicjatyw, które umożliwiają rozwój uczniów. Od 2018 roku prowadzimy wspólnie z Fundacją Orange projekt Women's Digital Centre projekt, w ramach którego uczennice z Zespołu Szkół nr 6 mają możliwość realizowania swoich pasji związanych z programowaniem, drukiem 3D, spawaniem światłowodów czy projektowaniem graficznym

– mówiła nauczycielka Barbara Halska.

"SkriCode" to cykl spotkań  trwających od 8 do 10 października. Z powodu obecnej sytuacji spotkania będą odbywały się online. Wystarczy, nawiązać zdalne połączenie, wziąć udział w warsztatach, zaprojektować pomysł – może to być na przykład biżuteria lub brelok i podziwiać, jak drukarka 3D realizuje projekt, a gdy będzie już gotowy zostanie przesłany pocztą pod wskazany adres.

- Druk 3D jest obecnie prężnie rozwijającą się branżą, pozwalającą na indywidualizację procesu produkcji, próbuję stworzyć naszą szkolną grupę, która będzie się nawzajem inspirować i uczyć. Wydruk 3D potrafi wciągać i inspirować, gdyż pozwala przekraczać ludzkie ograniczenia - kiedy mamy pomysł, ale brakuje nam zdolności manualnych, by na przykład wyrzeźbić lub zbudować coś użytecznego, drukarka może stworzyć to za nas, gdyż przetapia plastikową żyłkę w realny przedmiot o takim rozmiarze, kształcie i kolorze, jakiego potrzebujemy

– mówił nauczyciel Wacław Gardziejewski.

Chętni, którzy chcą wziąć udział w warsztatach online z projektowania i druku 3D mogą zarejestrować się na stronie https://rb.gy/jlwt58.