UM Jastrzębie-Zdrój: Od 30 lat to tu brzmi muzyka!

4 min czytania

Jej absolwenci robią kariery w Europie, a znany kompozytor, Józef Świder, napisał dla jej zespołu specjalny utwór. Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju obchodzi w tym roku 30-lecie.

fot. Łukasz Parylak

Gdy otwierano szkołę, pierwszy numer Jastrzębia” był właśnie przygotowywany. W gazecie nie mogło więc zabraknąć informacji na ten temat: Po piętnastu latach starań w dniu 17.09.1990 r. w byłym budynku PZPR w Jastrzębiu-Zdroju otwarta została Państwowa Szkoła Muzyczna. To data, która zostanie wpisana do historii miasta ” pisał do 1. numeru Jastrzębia dyrektor szkoły Stanisław Śmietana. Tak rzeczywiście się stało. Na samym początku jastrzębscy uczniowie mieli do swojej dyspozycji pięć pianin i jeden fortepian. Dziś pianino stoi prawie w każdej sali lekcyjnej, a jeden spośród pięciu szkolnych fortepianów uznawany jest za instrument najwyższej światowej klasy. Z dwóch sekcji instrumentalnych (dętej i perkusyjnej) powstało pięć, a kadra pedagogiczna zwiększyła się z 13 do 44 osób. W szkole działają dwa chóry, dwa zespoły orkiestrowe, wiele zespołów kameralnych i big-band.

Dyrektor Śmietana zarządzał szkołą przez niemal 30 lat, organizując w niej między innymi prestiżowe konkursy orkiestr dętych o zasięgu międzynarodowym. Od września bieżącego roku placówką zarządza nowa dyrektorka, Gabriela Jaworska, która z pasją opowiada o swoich planach związanych ze szkołą:

Z naszej 30-letniej tradycji pragniemy czerpać to, co najlepsze zachować profil dęty czy organizowane przez szkołę konkursy. Patrzę także w przyszłość, dlatego chciałabym rozwijać również pozostałe sekcje instrumentalne, by zaoferować chętnym uczniom większy wachlarz możliwości edukacji. Dla mnie priorytetem są uczniowie i to, by mogli zdobywać wiedzę na najwyższym możliwym poziomie. Mamy do tego odpowiednie warunki. Przede wszystkim mamy wspaniałych, zdolnych uczniów oraz świetnych nauczycieli, z ogromnym potencjałem, wielką wrażliwością i bogatym doświadczeniem pedagogicznym ”.

Jak podkreśla, w dalszej perspektywie, chciałaby starać się o utworzenie w Jastrzębiu-Zdroju nowych klas: wokalnej, kontrabasu, czy klawesynu.

Mieszka w naszym młodym mieście bardzo dużo utalentowanej muzycznie młodzieży, która często bezskutecznie poszukiwała dla siebie możliwości nauki w niewielkich ogniskach muzycznych w Jastrzębiu i Wodzisławiu ” czytamy w Jastrzębiu” z 1990 roku. Dziś jastrzębską szkołę muzyczną kończą zarówno muzycy instrumentaliści, jak i świetni teoretycy. Nowa dyrektorka szkoły podkreśla jednak, że sukces niejedno ma imię i nie można oceniać go taką samą miarą.

_Oczywiście, cieszy mnie, gdy uczniowie robią karierę artystyczną, czuję wówczas wielką dumę i wszystkim uczniom takich sukcesów życzę. Ale sukcesem może być także przełamanie się i wystąpienie na scenie, nauczenie się gry na instrumencie,__ukończenie szkoły._Właśnie te codzienne m _ałe osiągnięcia są dla uczniów i rodziców ważne. Nie każdy pianista może wygrać Konkurs Chopinowski, a skrzypek Konkurs Wieniawskiego, choć prawie wszyscy o tym marzą. Sukcesem szkoły nie jest tylko kolekcja laurów i dyplomów, ale również to, w jaki sposób kształtuje ona osobowość i wrażliwość swoich uczniów. Dlatego bardzo zależy mi,_by uczniowie naszej szkoły czerpali radość z tego, co robią, by kochali to co robią i by muzyka była dla nich prawdziwą pasją. Moim marzeniem jest również to, by uczniowie czuli się w szkole jak w domu. Właściwie spędzają tu tak wiele czasu, że śmiało można powiedzieć, że jest to ich drugi dom. Chciałabym stworzyć tu miejsce, w którym atmosfera oparta jest na zaufaniu, w którym panują relacje: Uczeń - Mistrz i Przyjaciel, miejsce do którego chętnie się wraca

tłumaczy Gabriela Jaworska.

Wielką szansą dla społeczności budowanej wokół szkoły jest powstająca sala koncertowa. Niestety, z powodu pandemii trzy zaplanowane koncerty jubileuszowe, zostały przesunięte na drugie półrocze. Prace budowlane mają się skończyć już w marcu:

Z utęsknieniem czekam na ukończenie budowy sali. Powstaje ona przede wszystkim z myślą o uczniach, ale chciałabym także, żeby była dostępna również dla samorządów i innych instytucji. Zależy mi też na bliskiej współpracy z władzami Jastrzębia-Zdroju i okolicznych miejscowości, ośrodkami kultury, pobliskimi szkołami i przedszkolami, a także szkołami muzycznymi w województwie”

deklaruje Gabriela Jaworska.

Do współpracy zaproszeni zostaną wybitni muzycy, ale również uczniowie, którzy ukończyli już naukę w jastrzębskiej szkole.

Zależy mi także na tym, by nawiązać kontakt z absolwentami szkoły: by spotykali się z uczniami, dzielili się wspomnieniami, opowiadali o swojej drodze artystycznej, czy wreszcie dawali koncerty w naszej nowej sali koncertowej. Chcemy utrzymać z nimi przyjacielskie kontakty, a zarazem pokazać, że warto do nas wracać”

podkreśla.

Gabriela Jaworska w jastrzębskiej szkole muzycznej pracuje od 25 lat. Prowadziła również chóry w tej chwili dyryguje żorskim chórem Canticum novum”. Te doświadczenia pracy z chórzystami z pewnością odcisnęły piętno na moim sposobie myślenia jako dyrektora.

Jestem głęboko przekonana, że każda działalność, również ta pozaszkolna, ma wpływ na to jacy jesteśmy, jakimi wartościami się kierujemy. Chciałabym, by szkoła muzyczna doceniała i wspierała swoich uczniów w ich działaniach, a także by była miejscem naprawdę otwartym na współpracę”

__ podsumowuje nowa dyrektorka .

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/od-30-lat-to-tu-brzmi-muzyka/

Autor: krystian