Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Rowery - dlaczego ciągle zyskują na popularności?

Wiele polskich miast w 2020 roku dokonało miliardowych inwestycji w infrastrukturę rowerową. Wpływ na to w dużym stopniu miała pandemia covid-19, która całkowicie zmieniła postrzeganie zbiorowej komunikacji, ale także zmiany w codziennych nawykach, prowadzące do wzrostu popularności sportu. Obserwując wzrost sprzedaży rowerów, widać, że to właśnie ten sport cieszy się największą popularnością wśród Polaków. Nie tylko wspomaga odporność i kondycję, ale jest też świetną zabawą. 

Jazda na rowerze - czy jest dla każdego?

Popularność tego sportu wiąże się z tym, że każdy jest w stanie dobrać wariant aktywności dopasowany pod siebie, rower daje niesamowitą niezależność i radość zarówno dla fanów długich wycieczek za miasto, jak i amatorów krótkiej przejażdżki po mieście. Ilość i długość ścieżek rowerowych ciągle wzrasta, dziś coraz częściej buduje się ciągi rowerowe, które są odłączone od jezdni lub biegną przez tereny położone w lasach, na polach lub nad jeziorami. Aby w pełni cieszyć się radością z tego sportu, wystarczy dobrać opony, amortyzację i ramę odpowiednią do wybieranych przez nas nawierzchni. 

Nie należy jednak bagatelizować odpowiedniego przygotowania formy, zwłaszcza gdy wracamy do uprawiania sportu po dłuższej przerwie. To nie prędkość jest najważniejsza, a odpowiednie przemyślenie treningu. Wycieczki poza miasto pozytywnie wpływają na samopoczucie, a także ogólny stan zdrowia - pojemność płuc się zwiększa, krew zostaje natleniona, wzmacniają się mięśnie nóg i ogólna wytrzymałość, tym samym poprawia się samopoczucie.. 

Czy warto zainwestować w profesjonalny sprzęt? 

Tak naprawdę sezon rowerowy może trwać cały rok, choć niektórzy na czas zimowy zawieszają aktywność. Różnorodność modeli sprawa, że każdy powinien znaleźć rower dostosowany do swoich potrzeb. W ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się rowery elektryczne, które zachęcały do dłuższych podróży, nawet osoby o słabszej kondycji fizycznej, choć wbrew pozorom to doskonały sprzęt dla profesjonalistów. Dzięki wbudowanym akumulatorom można zwiększyć zasięg podróży nawet o kilkaset kilometrów. Rodzaj trasy również przestaje mieć znaczenie, gdyż silnik staje się wspomaganiem nawet na wysokich przewyższeniach. Nowości technologicznie nie spowodowały jednak spadku popularności rowerów tradycyjnych i nadal najpopularniejsze są jednoślady trekkingowe. Nadają się one zarówno do jazdy po mieście, lesie, piachu, górach jak i nierównościach. Popularne stają się również karbonowe szosówki lub modele typu: MTB (przystosowane do górskich bezdroży i jazdy w trudnym terenie) czy BMX (rowery freestylowe, przeznaczone do wykonywania trików na ulicach, parkach lub na specjalnych torach). Niesłabnącą popularnością cieszą się też rowery miejskie, które stały się alternatywą dla transportu publicznego. Jeżeli zainteresował Cię temat doboru sprzętu do indywidualnych preferencji, poznaj ofertę ROWERÓW.

Od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko?

Poza wyborem odpowiedniego jednośladu, kwestią kluczową jest dobór akcesoriów, które sprawią, że uprawianie sportu będzie jeszcze łatwiejsze. Amatorzy długich dystansów powinni wyposażyć się w wygodne siodełko (do wyboru są żelowe, piankowe lub specjalne nakładki) oraz sztycę rowerową (pozwalającą zamortyzować drgania odczuwalne na nierównych powierzchniach). W związku z tym, że to sport plenerowy, pogoda potrafi zaskoczyć. Niezbędnymi elementami podczas podróży jest więc odblaski, błotnik, bagażnik rowerowy, koszyk lub sakwy rowerowe. Powinny one pomieścić kurtkę o właściwościach wodoodpornych i wiatroodpornych, butelkę wody, rękawiczki i czapkę. Na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, warto wyposażyć się także w pompkę rowerową. Każdy sezon należy rozpocząć od przeglądu technicznego roweru, sprawdzenia stanu dętek, hamulców, przerzutek oraz naoliwieniu łańcucha.

Sprzęt dla półprofesjonalistów i profesjonalistów

W 2020 roku sklepy rowerowe odnotowały prawdziwe oblężenie. W okresie letnim brakowało najpopularniejszych modeli w asortymencie. Na przykład przedstawiciel sieci Decathlon w wywiadzie prasowym, przyznał że wzrost zainteresowania sprzętem rowerowym w porównaniu do poprzedniego roku wzrósł o ponad 80%. Największym zainteresowaniem cieszyły się rowery górskie i kolarstwo szosowe. Najpopularniejszy model to rower górski MTB ST 50 26" w cenie 799,99 zł. Wyróżnia się na rynku komfortową amortyzacją 80 mm, ułożeniem ramy pozwalającym na uniesioną pozycję oraz siodełkiem typu hamak. Dodatkowo rower składa się z aluminiowej ramy, hamulców V-Brake i opon z bocznymi klockami. 

Dla każdego profesjonalisty niezbędnym gadżetem powinien stać się kask, stanowiący ochronę przed nieprzewidzianym wypadkiem. I tak np. "kask na rower miejski 500" jest lekki, przewiewny i dopasowuje się do wielkości głowy dzięki specjalnemu pokrętłu do regulacji. 

Jazda na rowerze, przy doborze odpowiedniego sprzętu, może być uprawiana praktycznie przez każdego. Należy jednak pamiętać, że absolutną podstawą jest bezpieczeństwo, dlatego elementami niezbędnymi są sprawne hamulce, dobrej jakości opony i kask. Wskazany jest też wybór odblaskowej odzieży rowerowej i odpowiedniego oświetlenia.