Policjanci podjęli interwencję wobec przechodnia, który znajdował się na dworcu autobusowym i palił papierosa w miejscu publicznym. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że jest on poszukiwany. Mężczyzna został zatrzymany. Mandat za palenie papierosów w miejscu publicznym może wynieść nawet 500 zł.

Wczoraj policjanci patrolując ulicę Podhalańską zauważyli mężczyznę, który znajdował się na dworcu autobusowym i palił papierosa w miejscu publicznym. Funkcjonariusze wylegitymowali 45-latka. Podczas rozmowy jastrzębianin zachowywał się nerwowo, co wzbudziło czujność policjantów. Po sprawdzeniu go w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzną jest poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu oraz celem odbycia kary w zakładzie karnym za nieuiszczona grzywnę. Za palenie w miejscu publicznym został ukarany mandatem karnym.

W jakich miejscach publicznych można palić papierosy.
W roku 2010 w życie weszła tzw. ustawa antynikotynowa. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, z zastrzeżeniem art. 5a:
1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno- rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Na liście miejsc zakazanych dla palaczy są dworce kolejowe, autobusowe i lotnicze

Palić można na ulicy, plaży, pod warunkiem, że nie widnieje tam zakaz.
Jakie kary grożą za złamanie prawa? Może to być upomnienie albo mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.

Nie można już palić e-papierosów w miejscach publicznych. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Według nowego brzmienia przepisów używanie elektronicznych papierosów ma być obłożone takimi samymi ograniczeniami jak palenie tradycyjnego tytoniu. Elektronicznego dymka nie można już więc puszczać w miejscach publicznych – na przystankach, obiektach sportowych, w szkołach czy szpitalach.