Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Chyba każdy chce mieć swój wymarzony ogród, w którym będzie mógł spędzać wolne chwile i odpoczywać po ciężkim dniu. Nie każdy ma jednak szczęście, aby mieć ogród w pełni słoneczny. Niektórzy mają dużo cienia albo cały ogród w cieniu i wtedy nie każdy wie co z tym zrobić. My jednak mamy kilka pomysłów dla was i może coś przypadnie wam do gustu.

Ogród w cieniu

Ogród w cieniu nie musi być nijaki. Może być bardzo efektowny. Skorzystaj z naszych rad lub pomysłów. Będziesz zadowolony. Taki ogród wymaga naprawdę dobrego projektu i aranżacji. Cień jest rzucany przez różne budynki lub wysokie ogrodzenia, wysokie drzewa lub krzewy. Niektórym osobom może to naprawdę przeszkadzać i mogą zupełnie nie mieć pojęcia co z tym zrobić. Jeżeli nasz artykuł nie pomoże, to zawsze można udać się do fachowca, który podpowie więcej trików i roślin.

Charakterystyka ogrodu w cieniu

 Charakterystyka ogrodu w cieniu

W miejscach, gdzie rzadziej dociera słońce (o ile w ogóle dociera), ziemia jest zazwyczaj o wiele wilgotniejsza od innych miejsc, gdzie promienie słoneczne docierają. Zatem warunki są typowo siedliskowe i jednak większość roślin typowo ozdobnych nie toleruje takich warunków zbyt dobrze. Rośliny jednoroczne posadzone w takich warunkach będą słabe i blade. Jest duże prawdopodobieństwo, że nawet nie zakwitną. Sama kondycja roślin nie będzie zbyt dobra. Przez to, że będą słabe, to będą bardziej podatne jakieś choroby lub szkodniki. Ich utrzymanie będzie wymagało dużego wysiłku, a i tak raczej da marny efekt. Ogród będzie wyglądał mizernie i żałośnie. Można tego uniknąć, akceptując warunki jakie posiadamy i dostosować się do nich, wybrać odpowiednie rośliny itp.

Odpowiednie rośliny dla ogrodu w cieniu

Aranżacja ogrodów w cieniu musi być bardzo dobrze przemyślana. Trzeba poświęcić więcej czasu a projekt takiego ogrodu niż w przypadku ogrodów nasłonecznionych. Jeżeli chodzi o rośliny to postawmy na rośliny bujne. Takie rośliny mogą wywołać bardzo fajny efekt i zazwyczaj nie potrzebują zbyt dużo światła, a więcej wilgoci. Są one świetnym wyborem. Taki ogród w cieniu ma jedną ważną zaletę. Nie potrzebuje częstego podlewania. Zaoszczędza to trochę wysiłku przy jego utrzymywaniu na co dzień. Rośliny, które wybierzesz do swojego ogrodu, powinny tolerować niedobór światła. Jeżeli w jakiejś porze dnia to słońce jednak pada przez godzinę czy dłużej, to też musi być brane pod uwagę. Dlatego przed planowaniem aranżacji ogrodu, warto jest go obserwować przez kilka dni. Szczególnie te miejsca, gdzie chcesz posadzić rośliny. Niektóre z roślin cieniolubnych potrafią ładnie kwitnąć, więc nie musimy z niczego rezygnować. Trzeba tylko wybrać odpowiednie gatunki, np. żółty jaskier rozłogowy, przytulia wonna, przebiśniegi, rodgersje, hortensja pnąca, przywarka japońska.

Mała architektura

W każdym ogrodzie znajdziemy jakąś małą architekturę, np. mostek, fontanny, źródełka. Takie dodatki mogą dodać magię w naszym ogrodzie. Szum płynącej wody działa kojąco, a całość ma swój własny mikroklimat. Warto też zadbać o oświetlenie ogrodu. Wtedy nawet jak zrobi się dosyć ciemno, to nadal będziemy mogli z niego spokojnie korzystać.