Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Prezydent Anna Hetman spotkała się z parlamentarzystami oraz samorządowcami z całego regionu, by rozmawiać o sprawiedliwej transformacji terenów górniczych.

Prezydent Anna Hetman z prezydentem Kuczerą przy stole prezydialnym

Śląscy samorządowcy zaniepokojeni są niejasnościami wokół  zasad przyznawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wątpliwości budzi między innymi to, czy nowe koncesje na wydobycie wydane w Rybniku i Mysłowicach, nie zamkną drogi do pozyskania środków dla całego podregionu. Samorządowcy poprosili o spotkanie premiera, ministrów i przedstawicieli senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz podkomisji sejmowej ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Owocem tego było zeszłotygodniowe spotkanie. Brali udział między innymi Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Barbara Dolniak, były minister infrastruktury poseł Cezary Grabarczyk oraz poseł Krzysztof Gadowski - przewodniczący podkomisji do spraw Sprawiedliwej Transformacji.

- Dla wielu gmin pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to być albo nie być. Dla innych – szansa na rozwój, która nie może zostać zaprzepaszczona. Dlatego też samorządy są zdesperowane. Musimy rozmawiać z każdym, kto może nam pomóc w pozyskaniu tych środków  – mówiła prezydent Anna Hetman, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Samorządowcy podczas spotkania podkreślali niepewność związaną z możliwością pozyskania pieniędzy z Funduszu. Wśród pytań, zadawanych przez prezydentów miast, powtarzały się wątpliwości, czy rządowe plany ujmują specyfikę poszczególnych miejscowości.