Okrzyki na cześć Rzeczypospolitej, prezydenta i wojewody. 4 lipca 1937 uroczyście otwarto uzdrowiskowy basen.

archiwalne zdjęcie basenu w Zdroju

źródło: jaspedia

Przetarg na budowę basenu kąpielowego z szatniami i ogrodzeniem dla jastrzębskiego uzdrowiska ogłosił Jan Dyrda, naczelnik gminy, w 1936 roku. Jeszcze tego samego roku rozpoczęły się prace budowlane. Za basen o wymiarach 50x25 metrów, trybuny, szatnie, natryski, skocznię, plażę i brodzik dla dzieci zapłacono wtedy 220 tysięcy złotych. Budowa została sfinansowana przez Skarb Śląski.

4 lipca 1937 roku odbyło się uroczyste otwarcie basenu. W mszy, obiedzie i zwiedzaniu parku uczestniczyli zaproszeni goście. Wojewoda Śląski, Michał Grażyński został przywitany marszem generalskim. Sympatycznym akcentem uroczystości było wystąpienie małej dziewczynki, Urszuli Korusównej, która przywitała wojewodę wierszykiem i wiązanką kwiatów.

Michał Grażyński przeciął wstęgę i nowy uzdrowiskowy obiekt został poświęcony i oficjalnie otwarty.

Jan Dyrda, ówczesny naczelnik Jastrzębia-Zdroju podziękował wojewodzie i wzniósł okrzyk na cześć Rzeczypospolitej, prezydenta i samego wojewody. Okrzyki podchwyciła zgromadzona publiczność. Później oglądano popisy pływackie.

Kiedy w latach 50-tych w Jastrzębiu powstał klub hokejowy, swoje pierwsze mecze rozgrywał na zamarzniętej tafli wody basenu. Do jazdy na łyżwach używali go też okoliczni mieszkańcy.

Ostatni remont basenu zakończył się w 2006 roku. Dziś duży basen ma wymiary 66x21,5 m, w tym część do pływania 25x10 m, natomiast brodzik - 13,9x8,8 m. Obiekt jest podgrzewany przez układ solarowy.

Więcej o historii kąpieliska znajdziecie w książce Marcina Boratyna „Basen kąpielowy”. To dziewiąty album z serii „Perły jastrzębskiej architektury”.

Opracowane na podstawie Jaspedii.