Metalografia – zautomatyzowany proces preparatyki próbek

Metalografia to nauka o budowie i strukturze metalicznych materiałów. Badania metalograficzne przeprowadza się głównie pod mikroskopem optycznym. Próbki do takiego badania muszą zostać odpowiednio przygotowane, od precyzyjnego cięcia z fragmentu materiału, przez ich inkludowanie w żywicy i szlifowanie, aż po polerowanie i ewentualne trawienie ujawniające strukturę materiałów.

Proces preparatyki próbek, które przygotowane nazywa się szlifami lub zgładami metalograficznymi, automatyzuje się i tym samym przyspiesza. Na każdym kroku korzysta się dziś ze specjalistycznych urządzeń takich jak precyzyjne przecinarki, szlifierki, czy polerki automatyczne.

Jakie urządzenia są niezbędne przy pracy z próbkami metalograficznymi?

Metalografia wymaga próbek, na których można dokonać analizy. Ich pobieranie zależy w dużej mierze od właściwości badanych materiałów, w tym ich wrażliwości na uszkodzenia. Często do badań metalograficznych pobiera się kilka próbek dla pełnego obrazu struktury analizowanych materiałów, szczególnie w przypadku detali o dużej wielkości. Zajmują się tym specjalistyczne przecinarki precyzyjne wyposażone w system chłodzenia, regulowaną prędkość obrotową i wymienne tarcze tnące.

Metalografia podczas przygotowań do badań mikroskopijnych korzysta także z urządzeń takich jak szlifierki i polerki automatyczne. Urządzenia te mogą obsługiwać kilka próbek jednocześnie, precyzyjnie i wydajnie szlifując je i polerując z dodatkiem środków zwilżających z cząsteczkami ściernymi.