UM Jastrzębie-Zdrój: Taki temat łatwo spłycić

3 min czytania

Rozmowa z Wojciechem Ciurajem, autorem Tryptyku Powstańczego”, którego koncertu będzie można wysłuchać 2 maja.

fot. arch. Wojciech Ciuraj

Gdy zaczynaliśmy organizować uroczystości z okazji Dnia Flagi, nikt z nas nie mógł przypuszczać, że przybiorą one taki charakter. W związku z tragicznymi wypadkami w kopalni Pniówek i Zofiówka nie będzie to radosne święto, lecz pełne zadumy…

Z jakimi emocjami stanie Pan 2 maja na scenie?

Pochodzę z górniczej rodziny i choć sam nigdy nie zjechałem na dół, wiem jak ciężka i niebezpieczna to praca. Trudno przejść do porządku dziennego po takiej tragedii. Zarówno ja, jak i towarzyszący mi zespół, czujemy wielką odpowiedzialność by w obliczu tego co się stało udźwignąć ciężar poniedziałkowego koncertu.

Czy Pana zdaniem muzyka może, choćby w jakimś niewielkim stopniu, przynosić ukojenie?

Głęboko wierzę, że tak. Materiał, który przygotowałem to refleksyjna i pełna liryzmu opowieść o naszym regionie. Bądźmy w poniedziałek razem i przeżyjmy w atmosferze zadumy ten trudny czas.

2 maja wszyscy ulicami miasta poniesiemy gigantyczną flagę. Czym jest dla Pana nowoczesny patriotyzm?

Dzięki rozwojowi techniki, a także różnych form sztuki, mamy dziś niemal nieograniczone możliwości opowiadania o naszej historii i pielęgnowania pamięci o jej najważniejszych rozdziałach. Jestem wielkim entuzjastą niesztampowego podejścia do tematów patriotycznych i poszukiwania w tym temacie zupełnie nowych form wyrazu. Przy moim projekcie upamiętniającym Powstania Śląskie także postanowiłem na dość innowacyjną formułę 3 płyty z autorską muzyką z okazji setnej rocznicy 3 śląskich zrywów. Nowoczesny patriotyzm może przyjmować rozmaite formy, ale zawsze wspólnym mianownikiem będzie miłość do ojczyzny tej małej i tej dużej i szczera chęć upamiętnienia przodków. Uważam, że każda tego typu inicjatywa jest godna pochwały i w niedalekiej przyszłości to właśnie tego typu projekty będą nadawały ton tematyce patriotycznej w naszym kraju.

Skąd zainteresowanie tematem powstań śląskich?

Z wykształcenia jestem historykiem, ale interesowałem się tą tematyką już wcześniej. Ukończyłem 1LO im. 14. Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim i jako osoba pochodząca z regionu na każdym kroku stykałem się ze śladami wydarzeń sprzed 100 lat.

A czy ma Pan w rodzinie takie powstańcze historie?

Dość dokładnie przeszukałem rodzinne drzewo genealogiczne i znalazłem kilka powstańczych wątków, ale jak większość autochtonów mam też wśród swoich przodków Ślązaków, którzy w plebiscycie opowiedzieli się za Niemcami. Historia naszego regionu jest bardzo skomplikowana, a podziały dotyczyły nieraz nawet samych rodzin.

Jak opowiadać o powstaniach muzyką?

Założyłem sobie kilka celów do zrealizowania przy tym niezwykle ambitnym przedsięwzięciu. Po pierwsze chciałem skorzystać z bardzo szerokiego wachlarza muzycznych form wyrazu, pokazać śląską scenę możliwie jak najszerzej. Na mój Tryptyk Śląski” składają się 3 płyty Iskry w Popiele, Dwa Żywioły” i Kwiaty na Hałdzie”. Każdy album jest inny bo i powstania, o których opowiadają poszczególne części, miały różny przebieg. Chciałem by muzyka jak najwierniej oddawała klimat tamtych wydarzeń, a równocześnie broniła się artystycznie i była po prostu ciekawa dla słuchacza nawet wyłączając ją z całego historycznego konceptu. Tryptyk wymyka się barierom gatunkowym, to muzyka najwyższej próby grana przez najlepszych śląskich muzyków m. in Józefa Skrzeka, Apostolisa Anthimosa, Abradaba, Piotra Schmidta, czy aktora Mariana Dziędziela. Jest ogromnie dumny, że Ci wszyscy wspaniali artyści mi zaufali i wystąpili na moich albumach powstańczych.

A w warstwie tekstowej?

Tutaj czekało na mnie równie dużo pułapek, co w warstwie muzycznej. Taki temat łatwo spłycić, a z drugiej strony można popaść w przesadny patos, za którym osobiście nie przepadam. Nie jestem fanem sztampowego patriotyzmu rodem ze szkolnym apeli. Uważam, że teksty, które napisałem, z jednej sprawnie wprowadzają słuchacza w wydarzenia sprzed stu lat, z drugiej strony potrafią wzruszyć. Tryptyk Śląski” to opowieść o powstaniach, ale też o Śląsku w ogóle i bardzo cieszy mnie tak dobry odbiór tego projektu także poza naszym regionem.

fot. arch. Wojciech Ciuraj

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/taki-temat-latwo-splycic

Autor: krystian