UM Jastrzębie-Zdrój: Na służbie
Odważni, prawi i służący pomocą - takie cechy można znaleźć u policjantów, którzy w bieżącym miesiącu obchodzą swoje święto.
Wykonywany przez nich zawód jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa. Zapewnia on także jedną z podstawowych potrzeb człowieka - poczucia bezpieczeństwa. Oferowana przez funkcjonariuszy pomoc bywa nieoceniona, gdyż często stawką jest życie. Komendant Miejski Policji w Jastrzębiu-Zdroju, nadkom. mgr Tomasz Hynek odpowiedział na kilka pytań i przybliżył nieco misję policjanta pełniącego służbę.
Dlaczego ten zawód?
Chciałem pomagać innym ludziom. Po ukończeniu szkoły średniej przystąpiłem do testów dla kandydatów do Policji. Po ich przejściu otrzymałem propozycję pracy w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku. Tam rozpocząłem policyjną służbę, która trwa już 24 lata. Ostatnie trzy lata w Jastrzębiu-Zdroju. Praca policjanta nadal mnie pasjonuje i myślę, że to był dobry wybór.
Jak postrzegany jest z Pana punktu widzenia zawód policjanta?
Uważam, że na przestrzeni ostatnich dwudziestu paru lat postrzeganie zawodu policjanta zmieniło się. Sama Policja też się zmieniła, odkąd utworzono ją na początku lat dziewięćdziesiątych, w miejsce milicji. Nasza formacja ciężko pracuje na swój wizerunek. Uważam, że policjanci są aktualnie odbierani pozytywnie, co potwierdzają sygnały mieszkańców, kierowane bezpośrednio na moje ręce. To zasługa wieloletniej pracy wszystkich policjantów.
Policjant po godzinach nie nosząc munduru, nadal czuje misję?
Policjantem jest się zawsze, na służbie i poza służbą. Każdy policjant ma to coś” i zwraca uwagę na rzeczy, na które przeciętny obywatel uwagi nie zwraca. Kierując się chęcią pomocy innym, reaguje na niewłaściwe zachowania. Mogę podać przykład z ostatnich dni, kiedy to jeden z jastrzębskich policjantów będąc na urlopie, zauważył kradzież i doprowadził do zatrzymania sprawcy.
Jakimi działaniami społecznymi chciałby się Pan pochwalić?
Policja cały czas zaangażowana jest w profilaktykę społeczną. Docieramy do najmłodszych, ale też do starszych. Działamy w przedszkolach, szkołach i wśród seniorów. Prowadzimy prelekcje w przedszkolach i szkołach na temat bezpiecznych wakacji. W trakcie roku szkolnego prowadziliśmy dwa programy profilaktyczne - pierwszy pod nazwą “Moda odblaskowa” wśród dzieci klas 1-3 propagujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym, drugi pod nazwą “Kibicuję fair play - młody kibic”, wśród uczniów starszych klas. Program ten objęty był patronatem przez Panią Prezydent Miasta. Oba programy zostały przyjęte z dużym entuzjazmem przez odbiorców. Poza tym angażujemy się w spotkania z seniorami, przestrzegając ich w szczególności przed zagrożeniami. Aktualnie są to przede wszystkim cyberprzestępczość oraz oszustwa na tzw. wnuczka czy policjanta.
Na jakie zasady odnośnie bezpieczeństwa dzieci podczas okresu letniego należy zwrócić szczególną uwagę?
W mojej ocenie najważniejsze jest bezpieczeństwo w szeroko rozumianym ruchu drogowym. Począwszy od poruszania się pieszo, poprzez jazdę na rowerach, rolkach i hulajnogach, których jest coraz więcej. Druga kwestia to zachowanie nad wodą, gdzie nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa stanowi bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia. Uważam, że są to dwa obszary, na które trzeba zwrócić dzieciom największą uwagę.
Jak odnajdują się kobiety w policji?
Kobiet w policji jest coraz więcej. Zajmują również stanowiska kierownicze. W jastrzębskiej policji pracują prawie w każdej komórce. Większa część pracowników cywilnych to kobiety. Uważam, że Panie doskonale sobie radzą i są zadowolone z warunków służby i pracy.
Jaka była najgroźniejsza sytuacja w Pana karierze?
Najgroźniejsze sytuacje związane były z realizacjami spraw kryminalnych, a w szczególności zatrzymaniami przestępców, którzy posiadali broń lub inne niebezpieczne narzędzia.
Czy bał się Pan kiedyś o swoje bezpieczeństwo?
Każdy rozsądny człowiek ma w sobie odrobinę strachu i uważam, że to jest dobry odruch, który pozwala zachować rozsądek w działaniu. Nigdy nie zastanawiałem się nad tym, czy w danym momencie, w danych okolicznościach obawiam się o swoje bezpieczeństwo, ale patrząc z perspektywy czasu, sytuacje takie niejednokrotnie mi się zdarzały.
Jaki jest główny problem przestępczości w mieście?
Generalnie uważam Jastrzębie-Zdrój za bezpieczne miasto. Na tle innych miast w województwie wypadamy dobrze. Natomiast jeżeli miałbym wymienić jeden problem z zakresu przestępczości, to aktualnie są nim kradzieże na terenie sklepów, w szczególności wielkopowierzchniowych. Nie zawsze kradzieże te są kwalifikowane jako przestępstwo, bardzo często są to wykroczenia. Na bieżąco reagujemy na tego typu zdarzenia i podejmujemy działania wspólnie z podmiotami, które w największym stopniu ta przestępczość dotyka.
Co by Pan powiedział młodym ludziom, którzy chcieliby zostać policjantami?
Zapraszam. Jeżeli ktoś czuje się na siłach, czuje misję i widzi się w naszej formacji, to zapraszamy. Procedura zaczyna się na poziomie jednostki miejskiej, a dalszy proces naboru prowadzony jest na poziomie komendy wojewódzkiej. Trzeba mieć nieposzlakowaną opinię i przejść całą procedurę naboru. Na bieżąco przyjmujemy do służby młodych policjantów, w ostatnich dniach przybyło nam kolejnych czterech nowych funkcjonariuszy.
Jak Pan sobie radzi ze stresem związanym z wykonywanym przez Pana zawodem?
Stres w życiu codziennym towarzyszy nam wszystkim, policjantom również. Uważam, że najważniejsze jest zachowanie dystansu, posiadanie zainteresowań poza służbą oraz wsparcie rodziny.
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/na-sluzbie
Autor: krystian