UM Jastrzębie-Zdrój: To wyjątkowe wydarzenie
O Krainie Górnej Odry i potencjale turystycznym regionu rozmawialiśmy z Adamem Wawocznym - Prezesem Zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Marka Krainy Górnej Odry funkcjonuje od 3 lat, czy mógłby Pan przybliżyć główne założenia tej koncepcji?
Kraina Górnej Odry jako najmłodsza marka turystyczna w województwie śląskim pozwala zwrócić uwagę turystów na jeszcze często nieodkryty przez nich fragment Polski. Osoby przyjeżdzające w okolice Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Żor, Wodzisława Śląskiego, czy Raciborza są zaskoczone nagromadzeniem walorów turystycznych na tym obszarze.
Jeżeli chodzi o samą nazwę marki propozycji było bardzo dużo, takie jak np. Zielony Śląsk”, Tukej Śląsk”, Śląska Jedynka” czy Zachodnia Brama Śląska”. Eksperci podkreślali, że marka turystyczna musi się wyróżniać i kojarzyć najlepiej z miejscem geograficznym. Tak jak, nie szukając daleko, Beskidy czy Jura Krakowsko - Częstochowska.
Słowo kraina” umożliwia różnorodną narrację skupioną nie tylko na samej rzece, ale również na tym, co jest w jej okolicy np. zamki, pałace, kościoły, zabytki techniki, parki i rezerwaty przyrody, turystyka aktywna, jak również dziedzictwo niematerialne czyli tradycje tutejszych mieszkańców, gwara śląska oraz śląska kuchnia regionalna. Jednocześnie słowo kraina brzmi baśniowo, tajemniczo - bo taka właśnie jest.
Co przez te 3 lata udało się w jej ramach zrealizować?
Myślę, że ostatnie 3 lata były naprawdę intensywne, począwszy od samego budowania strategii marki, poprzez realizację kilkunastu ważnych projektów, takich jak chociażby organizacja Dni Otwartych po Krainie Górnej Odry w 2020 roku, które miały miejsce m.in. w Parku Zdrojowym. Dla rowerzystów powstało oznakowanie Pętli Rowerowej Lasy Rudzkie”- trasy o łącznej długości 35,3km, która została poprowadzona przez najbardziej malowniczą część Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, zaś dla wodniaków” zostało zrealizowane posadowienie pomostów pływających, które ułatwiają wodowanie jednostek. Zrealizowaliśmy również już dwie edycje Festiwalu Górnej Odry, które wniosły także do Jastrzębia-Zdroju niesamowity wodniacki klimat. To jedynie kilka zadań, które w ostatnim czasie zrealizowaliśmy, ale mogę stwierdzić śmiało, że już w tej chwili widzimy efekty w postaci turystów czy też blogerów, którzy zaczęli odkrywać, do niedawna tajemniczą Krainę Górnej Odry.
Jak Pan ocenia potencjał turystyczny regionu?
Uważam, że kraina ma ogromny potencjał turystyczny, a składa się na to m.in.: zachowane dziedzictwo kulturowe i naturalne, którym turysta odwiedzający Krainę z pewnością pozytywnie się zaskoczy. Dzięki bogatej ofercie turystycznej, mimo że główne działania marki skierowane są na turystykę aktywną (kajakową, rowerową) inni odbiorcy nie są wykluczeni. Wśród takich gałęzi turystyki, należy wymienić turystykę industrialną, kulturową, przyrodniczą czy sakralną. Pojawia się również coraz więcej płaszczyzn i produktów umożliwiających spełnianie się turystów niszowych, m.in.: fanów caravaningu czy desek SUP.
Jakie są flagowe atrakcje regionu?
Przyznam, że to bardzo trudne pytanie, mógłbym wymieniać ich wiele. Obok Rud Raciborskich, które naturalnie ściągają” tysiące turystów do Opactwa Cystersów w Rudach, przypałacowego parku oraz na Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej, są jeszcze w Krainie Górnej Odry takie atrakcje, jak uwielbiany przez rowerzystów polskich i czeskich Żelazny Szlak Rowerowy”, industrialną perłę - Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju, w którym pozostaje żywa pamięć o uzdrowiskowej historii miasta. Graniczne Meandry Odry z wieżą widokową i pobliskimi Ruinami Zamku w Tworkowie, zaś dla miłośników historii i dobrego smaku, np. Zamek Piastowski z sąsiadującym Browarem Zamkowym Racibórz i Bulwarami Nadodrzańskimi. To tylko niektóre z naszych atrakcji, ale każde z tych miejsc jest na swój sposób wyjątkowe i co bardzo ważne- blisko nas! Co sprawia, że nawet przy założeniu naprawdę niskiego budżetu możemy choć na chwilę oderwać się od codzienności.
Czy są już jakieś plany na przyszłość związane z festiwalem?
Po zakończeniu II edycji możemy śmiało powiedzieć, że festiwal stał się marką samą w sobie. Festiwal Górnej Odry jest świętem naszej marki, które odbywa się raz w roku, w pierwszy weekend wakacji. To wyjątkowe wydarzenie o zasięgu krajowym i transgranicznym w naszym regionie. I edycja miała miejsce w zeszłym roku, gromadząc przy tym ponad 72 tys. uczestników, zaś pierwsze statystyki dot. tegorocznej edycji mówią, że ten niesamowity wynik został przebity, zanotowaliśmy łącznie 123 tys. wizyt we wszystkich lokalizacjach wydarzenia. Jeżeli chodzi o plany na przyszłość to na pewno chcielibyśmy dotrzeć jeszcze dalej - chcemy zachęcić do udziału w festiwalu turystów z całego kraju, którzy nie odkryli jeszcze Krainy Górnej Odry.
Turystyka dla aktywnych, co polecałby Pan zwiedzić w regionie?
Turyści aktywni z pewnością nie nudzą się w Krainie Górnej Odry, znajdą u nas dobrze przygotowaną infrastrukturę rowerową opiewającą na setki kilometrów ścieżek i dróg rowerowych. Mamy też dwa doskonałe produkty turystyczne - Żelazny Szlak Rowerowy i Pętlę Rowerową Lasy Rudzkie”. Dodatkowym atutem naszych tras jest fakt, że wiele z nich łączy nas z Czechami, które również mają bardzo dużo do zaoferowania turystom. Dobrze działa u nas również turystyka wodna, a zwłaszcza kajakowa, która zwłaszcza w weekendy przyciąga setki mieszkańców i turystów. Jest to przede wszystkim rzeka Odra - spływy Granicznymi Meandrami Odry, rzeka Ruda - spływy do Rud Raciborskich i odkrycie 2022 roku, Wasza rzeka Szotkówka - dzika, malownicza krajobrazowo, meandrująca i przede wszystkim idealna dla początkujących kajakarzy! Spływ kajakowy Szotkówką brzmi jak idealny pomysł na weekend- serdecznie zachęcam.
Niebawem turyści będą mogli korzystać z rowerowych stacji naprawczych, które zostaną wykonane w ramach zadania Rowerowa Pierwsza Pomoc- plenerowe stacje naprawcze w każdej gminie Subregionu Zachodniego”, wiat rekreacyjno-wypoczynkowych zlokalizowanych przy szlakach rowerowych, czy też meleksów, które w ramach zadania Lato bez barier w Krainie Górnej Odry” będą ułatwiały turystom z niepełnosprawnościami, osobom starszym i kobietom w zaawansowanej ciąży podróżowanie po Parku Krajobrazowym Pocysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.
Czy zauważył Pan, że turystyka po pandemii się zmieniła?
Uważam, że turystyka bardzo się zmieniła. Można zauważyć, że ten ruch turystyczny mimo wszystko się odradza po pandemii. Oczywiście trochę nie pomaga temu drożyzna, ale ludzie wybierają miejsca i atrakcje, które są mniej kosztowne i odległe. Myślę, że nawet my w regionie mamy bardzo wiele do zaproponowania i przede wszystkim na każdą kieszeń!
Myślę, że w tym miejscu warto wspomnieć o akcji Promocyjne Lato w Krainie Górnej Odry”, która ma na celu pobudzenie ruchu turystycznego w naszym regionie. Zasady są bardzo proste: wystarczy zebrać trzy pieczątki w książeczce turysty (którą można pobrać na stronie www.krainagornejodry.travel lub zabrać z Punktu Informacji Turystycznej) i wybrać jedną z 6 nagród:
1. Degustacja kuchni regionalnej w Restauracji Cysterska w Rudach
2. Atrakcyjny gadżet- wodoodporna apteczka turystyczna
3. Spływ kajakowy rzeką Odrą
4. Spływ kajakowy rzeką Rudą
5. Przejazd Zabytkową Kolejką Wąskotorową w Rudach dla max. 4 osób
6. Zwiedzanie Zamku Piastowskiego dla max. 6 osób
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/to-wyjatkowe-wydarzenie-o-zasiegu-krajowym-i-transgranicznym-w-naszym-regionie
Autor: krystian