Jak wygląda praca w IT? Ścieżki rozwoju i wynagrodzenie w branży nowoczesnych technologii

Branża IT należy do dziedzin, które rozwijają się w zawrotnym tempie. Postęp technologiczny sprawia, że rynek pracy jest przepełniony ofertami dla specjalistów z wielu dziedzin informatyki. Także na branżowych portalach można znaleźć dobrze płatne propozycje posady w IT.

Pracy w IT – zdalnie czy na miejscu?

W ostatnich latach wiele przedsiębiorstw odkryło, że ich pracownicy wcale nie muszą pracować z biura. Pandemia oraz lockdown przyczyniły się do tego, że zdalny tryb pracy stał się niezwykle popularny. Od tego czasu wiele osób coraz częściej zostaje na tzw. home office, czyli pracuje z domu.

Branża IT jest na tyle specyficznym sektorem rynku, że jej przedstawiciele już dawno temu wprowadzili zdalny tryb pracy. Jest tak, ponieważ informatycy do wykonywania swoich obowiązków potrzebują jedynie sprzętu elektronicznego oraz dostępu do internetu. Dlatego też na branżowych portalach pracy, takich jak np. No Fluff Jobs, można znaleźć wiele ogłoszeń dla pracowników z całej Polski. Ich miejsce zamieszkania nie jest ważne właśnie ze względu na zdalny tryb pracy.

Jednak nie każdy lubi pracować z domu albo nawet nie ma do tego warunków. Te osoby również znajdą dla siebie ciekawe oferty. Wśród ogłoszeń są też takie, które oferują pracę stacjonarną. Szukając ogłoszeń na stronach internetowych, warto więc zawęzić lokalizację do miasta lub województwa w przypadku małych miejscowości.

Mieszkańcy Jastrzębia Zdrój mogą zobaczyć oferty pracy IT w Katowicach na No Fluff Jobs. Dostępne są tam propozycje zatrudnienia zarówno dla juniorów – początkujących z niewielkim doświadczeniem, jak i informatyków na poziomie średniozaawansowanym (mid) czy nawet eksperckim.

Jakich specjalistów szukają pracodawcy z branży IT?

Branża IT jest jednym z najbardziej rozwojowych sektorów, w których można podjąć pracę. Świat nowoczesnych technologii nigdy nie stoi w miejscu, a dynamiczny postęp sprawia, że pracodawcy szukają różnorodnych specjalistów. Kogo obecnie potrzebują firmy zajmujące się techniką informatyczną?

Na rynku pracy panuje spory popyt na różnego rodzaju programistów. Wzięcie mają developerzy typu front-end, back-end oraz full-stack. Pierwsza z dziedzin zajmuje się głównie projektowaniem interfejsów aplikacji czy witryn. Do zadań front-end developera należy też dbanie o funkcjonalność stron oraz ich prawidłowe wyświetlanie na urządzeniach mobilnych.

Back-end developer zajmuje się mniej widoczną stroną programowania. Tworzy on kod strony czy buduje bazy danych. Natomiast specjalista typu full-stack łączy umiejętności tych dwóch programistów. Oprócz wspomnianych developerów rynek branży IT potrzebuje też analityków Big Data czy pracowników informatycznego supportu. Jest także nieco ogłoszeń w niszowych dziedzinach, takich jak np. gaming czy rozwój sztucznej inteligencji.

Ile można zarabiać jako programista, tester czy analityk danych?

Zarobki w branży IT są atrakcyjne niezależnie od tego, na jakim stanowisku się pracuje. Oczywiście, niektóre posady są płatne lepiej, a inne gorzej. Wszystko zależy od popytu na dany rodzaj pracowników. Niemniej jednak każdy w branży IT może dobrze zarobić.

Wśród ogłoszeń o pracę w technice informatycznej można znaleźć oferty zaczynające się od około 3 000 zł brutto. Natomiast najwyższe płace sięgają nawet 36 000 zł. Duży rozstrzał pomiędzy minimalnym a maksymalnym wynagrodzeniem wynika z kilku czynników.

Najważniejszym z nich jest poziom zaawansowania pracownika oraz jego umiejętności. W branży IT ceni się osoby, które znają specjalistyczne narzędzia, platformy, programy czy języki kodowania. Im więcej umie kandydat, tym jego wartość rynkowa jest wyższa.

Jeśli ktoś dodatkowo ma pokaźne portfolio z projektami własnymi bądź komercyjnymi, może liczyć na stanowisko z naprawdę atrakcyjnym wynagrodzeniem. Oprócz tego wysokość pensji zależy również od doświadczenia i długości stażu pracy, co często decyduje o awansie na kolejne szczeble branżowej hierarchii.