Nie od dzisiaj wiadomo, że zawsze warto rozmawiać o bezpieczeństwa. Czy jednak zawsze mamy taką pewność, że zrobiliśmy wszystko, abyśmy sami lub bliskie nam osoby wróciły bezpiecznie do domu?

Pamiętajmy, że poruszając się samotnie, zarówno pieszo, jak i korzystając ze środków komunikacji, w szczególności w porze wieczorowo – nocnej, możemy stać się potencjalną ofiarą przestępstwa.
Jastrzębscy policjanci przypominają o kilku zasadach bezpiecznego zachowania, o których warto pamiętać na co dzień. Dobry nastrój, towarzyszący w trakcie powrotu z wieczornych spotkań u znajomych, bądź z lokalu rozrywkowego może uśpić naszą czujność, że nasze własne bezpieczeństwo lub naszych najbliższych może być zagrożone.
Usługi, do których mamy dostęp np. za pośrednictwem oficjalnych aplikacji w naszym telefonie, z uwagi na ich popularność i ogólną dostępność powodują, że nasze poczucie bezpieczeństwa wzrasta i może uśpić naszą czujność. Dlatego też korzystając np. z płatnych przejazdów taksówką lub firm przewozowych wykorzystujących aplikacje pamiętaj:
– jeżeli jest to możliwe, podróżuj w grupie,
– sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi z aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku tej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
– bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
– udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
– dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia.
Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo, zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła, jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.
Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację. Winny jest sprawca! Pamiętaj, w jednostce Policji możesz zgłosić każdy rodzaj przestępstwa.