UM Jastrzębie-Zdrój: Europejska Stolica Kultury szansą dla Jastrzębia-Zdroju

3 min czytania

Miasto chce przystąpić do walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Jak podkreśla prezydent Anna Hetman, staranie o tytuł ESK to nie tylko przygotowanie programu artystycznego na rok 2029, ale przede wszystkim szereg długofalowych przemian w postrzeganiu miasta. Przeprowadzane będą one w oparciu o strategię przygotowywaną zarówno z ekspertami, jak i mieszkańcami.

To ogromna szansa dla Jastrzębia. Zgłaszając tę kandydaturę, rozpoczniemy projekt, który prowadzić będzie do znacznych zmian w naszym mieście, nie tylko dotyczących kultury. Dzięki niemu powstanie infrastruktura sportowa, rekreacyjna, turystyczna i edukacyjna. Ale przede wszystkim tytuł ESK, a nawet samo aplikowanie o niego, to znaczna stymulacja dla gospodarki. Dlatego też będę przedstawiać Radzie Miasta uchwałę w sprawie ubiegania się o ten tytuł

mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman.

ESK nie tylko dla dużych miast

To w pierwszej chwili może wydawać się zuchwały pomysł, ale ten projekt stworzony jest właśnie z myślą o takich miastach, jak nasze. Miastach, w których pragniemy zmiany. Europejska Stolica Kultury to nie tylko projekty kulturalne. To program, który stymuluje rozwój na wszystkich płaszczyznach

mówi Izabela Grela, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica.

I rzeczywiście: wśród miejscowości, które miały możliwość szczycić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury znajduje się m.in. szwedzka Umeå (88 tysięcy mieszkańców) czy Esch-sur-Alzette w Luksemburgu, liczące sobie 28 tysięcy mieszkańców. W 2025 Europejską Stolicą Kultury będzie Nova **Gorica ** niespełna trzynastotysięczne miasteczko w Słowenii, które swój program przygotowało we współpracy z włoską miejscowością Gorizia (w której mieszka 35 tysięcy osób).

W walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie wygrywa ten, kto ma już gotową infrastrukturę, lecz ten, kto ma najlepszy pomysł. A nad tym miasto pracować będzie razem z jastrzębianami. Przy tworzeniu projektu konkursowego zaplanowany jest szereg konsultacji, spotkań czy warsztatów, które pomogą w opracowaniu optymalnego programu.

ESK to środki na rozwój

Inicjatywa przyciąga nie tylko turystów, ale też przedsiębiorców. Za tytułem idą pieniądze z funduszy europejskich, a wraz z nimi pojawiają się inwestycje nie tylko miejskie, ale i prywatne. Najczęściej to renowacja przestrzeni miejskiej, wyposażenie istniejących muzeów i ośrodków kulturalnych czy też budowanie zupełnie nowych. Ale nie tylko. W Płowdiwie dzięki tym środkom odnowiono antyczny amfiteatr, w Rydze wyposażono Centrum Sztuki Współczesnej, a w Linz dofinansowano również oświetlenie miejskie i znaki drogowe.

Przykładem miejscowości, która zyskała nie tylko kulturalnie i turystycznie, ale też gospodarczo, jest Liverpool. Powstało tam wielkie centrum kongresowe, a wraz z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury zjawili się liczni inwestorzy. Dzięki około 250 inwestycjom, wartym cztery miliardy funtów, w mieście powstało kilkanaście tysięcy miejsc pracy. Każdy wydany funt przyniósł kilka funtów zysku. Tworzenie Europejskiej Stolicy Kultury ma wpływ na rynek nieruchomości, hotelarstwo, usługi budowlane, remontowe i wiele innych.

Korzyści odnoszą wszyscy. Pierwsza grupa to, oczywiście, mieszkańcy i organizacje pozarządowe. Druga natomiast to przedsiębiorcy. Zyskuje biznes: i duży, i mały

__ dodaje Anna Hetman.

Skorzystają nie tylko zwycięzcy

W przypadku miasta w procesie transformacji, jakim jest Jastrzębie-Zdrój, takie wspomaganie rozwoju jest szczególnie istotne. Co ciekawe, zyskują tu nie tylko zwycięzcy, ale też ci, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu selekcji. Świetnym przykładem są Katowice, gdzie na fali starań o tytuł ESK podupadłe obszary poprzemysłowe zostały przeobrażone w Katowicką Strefę Kultury: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nową siedzibę Muzeum Śląskiego.

Jak będą wyglądały starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

Miasta kandydujące przygotowują wnioski aplikacyjne, opisujące swój pomysł na Europejską Stolicą Kultury. Program oceniany jest podczas posiedzenia zespołu eksperckiego, który wybiera miejscowości, przechodzące do drugiego etapu selekcji. Wybrane miasta mają 9 miesięcy, by przygotować szczegółową strategię .

Naszym pierwszym celem jest dostanie się na tak zwaną krótką listę”. Jeśli to nam się uda, pójdą za tym realne korzyści

__ podkreśla prezydent Anna Hetman

Do tej pory tytuł Europejskiej stolicy Kultury uzyskały dwa polskie miasta: Kraków (w 2000 roku) i Wrocław (w 2006). Tytuł przyznawany jest na roku. W 2029 będą go dzierżyć dwie miejscowości: po jednej z Polski i Szwecji.

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/europejska-stolica-kultury-szansa-dla-jastrzebia-zdroju

Autor: krystian