60-lecie miasta to wyjątkowa rocznica z wyjątkowymi inwestycjami, na liście których znalazła się siedziba Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźni Moszczenica. To miejsce przyciągnie nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Przebudowa pierwszej części instytutu jest gotowa w 70 procentach. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy, rozpoczną się prace związane z wykonaniem ekspozycji.
Bardzo się cieszę, że już wiosną ruszą prace związane z montażem pierwszych elementów Carbonarium. Jestem pewna, że oferta, z której będą mogli skorzystać mieszkańcy i turyści w Łaźni, spełni oczekiwania najbardziej wymagających osób. To inwestycja, która jest nie tylko instytucją kultury. To symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju
– zapowiada prezydent Anna Hetman.
Już sama fasada budynku zachęca, by wejść do środka. Odnowione zostały prawie wszystkie jej części. Podstawą rekonstrukcji była szczególna dbałość o zachowanie prawdziwie industrialnego charakteru. Zostawiono fragment dawnej elewacji, by mogła ona przypominać o historii miejsca, w którym jesteśmy. Tych elementów, będących symbolem dawnej konstrukcji Łaźni, jest więcej. Także klatki schodowe zyskały unikatowy klimat, dzięki zachowaniu cegły na ścianach przylegających do schodów.
Betonowe elementy fasady uzupełniają liczne przeszklenia w grafitowych ramach. W tej samej stylistyce jest wykonany szyb windowy. Trwają prace nad końcowym jego montażem. Ciemnoszary kolor łączy również wykończenia sufitów.
Zakończyły się wszystkie prace murarskie i wykonane zostały formy żelbetowe. Na ściany położono tynk i wylano betonem posadzki. Wszystkie drzwi są już zamontowane, a w pomieszczeniach sanitarnych położono płytki i w trakcie montażu są sanitariaty. Trwają roboty wykończeniowe, związane z tzw. białym montażem. W niedługim czasie będą instalowane elementy wyposażenia, m.in. oświetlenia oraz armatury.
Większość prac związanych z zagospodarowaniem terenu też jest już ukończona. Parking i mur oporowy gotowe były jako pierwsze. Niedawno wykonawca zamontował ogrodzenie wraz z bramą wjazdową. Pozostało jeszcze nasadzenie zieleni i montaż elementów małej architektury.
Koszt przebudowy pierwszej części Łaźni wraz z wykonaniem ekspozycji to około 22 miliony złotych. 16 milionów to koszt robót budowlanych, a 6 milionów kosztuje wystawa. Spora część tych środków pochodzi z funduszy unijnych. Miasto pozyskało na ten cel 2 miliony euro.
Łaźnia Moszczenica budowana jest dzięki dofinansowaniu do projektu „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza”.