Już niedługo poznamy harmonogram spotkań z mieszkańcami miasta.

Zdjęcie przedstawia posiedzenie zespołu.

Kluczem do sukcesu w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest atrakcyjny program i plan długofalowych zmian w obszarze kultury, sztuki i rozrywki. Przygotują go eksperci z dziedziny kultury, marketingu czy turystyki oraz praktycy z branży kreatywnej. Nim jednak do tego dojdzie, zespół pracujący nad wnioskiem aplikacyjnym spotkał się z jastrzębską Radą Kultury oraz lokalnymi twórcami, by porozmawiać o pomysłach na działania w ramach ESK.

Kto znajduje się w tym zespole? W minionym tygodniu Prezydent Anna Hetman powołała pełnomocnika ds. ESK. Został nim Artur Szczęsny – ekspert komunikacji i public relations kultury, sztuki i nauki, wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wieloletni kierownik działów komunikacji, m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, czy Biennale Warszawa. Pełnomocnik zajmie się koordynacją przygotowań do kandydowania o tytuł ESK, a następnie realizacją programu. W pracach uczestniczy również zespół ds. przygotowań Miasta Jastrzębie-Zdrój do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W jego skład wchodzą dyrektorzy miejskich instytucji kultury oraz pracownicy Urzędu Miasta. Przewodniczącą zespołu została Izabela Grela (dyrektorka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu-Łaźnia Moszczenica). Ani powołany zespół, ani pełnomocnik za swoją pracę nie będę pobierać żadnego wynagrodzenia. 

W środę, podczas spotkania z jastrzębską Radą Kultury opracowany został plan prac nad wnioskiem aplikacyjnym. Już w przyszłym tygodniu powstanie natomiast harmonogram spotkań, podczas których mieszkańcy będą mogli przedstawiać swoje pomysły związane z aplikowaniem o tytułu ESK. Kandydowanie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury to bowiem szansa na zebranie informacji o tym, jak według jastrzębian powinno funkcjonować miasto marzeń. Mieszkańcy naszego będą mieli wpływ na projektowanie nowych rozwiązań, wydarzeń i zmian w zakresie kultury, promocji, sztuki i w sektorze czasu wolnego. Pomysły te będą zbierane podczas serii spotkań w instytucjach, sołectwach i osiedlach, a także poprzez specjalną stronę internetową, która uruchomiona zostanie niebawem.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nadawany jest przez Unię Europejską. W tym roku prowadzony jest konkurs o tytuł ESK 2029. Powalczą o niego miejscowości z Polski i Szwecji. Miasta, które go zdobędą (po jednym z każdego z tych dwóch krajów) w ciągu jednego roku będą mogły zaprezentować życie kulturalne całego kraju. Kandydowanie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury to jednak nie tylko możliwość organizacji wydarzeń, ale przede wszystkim ogromna szansa na rozwój.