UM Jastrzębie-Zdrój: Trzeba o siebie walczyć
Z Beatą Sypniewską rozmawiamy o kobiecym spojrzeniu na sporty walki.
Z Beatą Sypniewską rozmawiamy o kobiecym spojrzeniu na sporty walki i o tym, dlaczego warto nauczyć się walczyć. Zarówno z kimś, jak i o samą siebie.
Beata Sypniewska trenuje judo kata formę katame-no-kata są to techniki wykonywane w parterze, techniki trzymań, duszeń i dźwigni. Wywalczyła stopień mistrzowski trzeci dan.
Zaczęło się przypadkiem
Pewnego razu judoka Sebastian Gembalczyk zadzwonił i zapytał czy nie chciałaby trenować, aby zdobyć trzeci stopień mistrzowski. To był rok 2018. Już kiedyś miała możliwość, ale wybrała studia. Minęło kilkanaście lat, aż do tej chwili.
Zawsze uważam, że jeżeli chcę coś zrobić, a nadchodzi jakiś znak z zewnątrz, to trzeba to zrobić właśnie wtedy. Dla mnie to był wyraźny znak, skoro on do mnie dzwonił, jeszcze chce być partnerem, o co też nie jest łatwo. Postanowiłam więc, że się przygotuję i zdam na trzeciego dana
__ wspomina Beata Sypniewska.
Przygotowania trwały trzy miesiące. Pojechali i od egzaminatora usłyszeli, że robią wszystko źle”. Wrócili, doszkolili się i przystąpili drugi raz. Tym razem komentarz był zupełnie inny: to było na medal mistrzostw Polski”. Byli zaskoczeni, zdumieni, ale zdecydowali, że podejmą wyzwanie.
Pół roku później pojechaliśmy na Mistrzostwa Polski i tam zdobyliśmy brązowy medal. Wówczas uważaliśmy, że przygoda się zakończyła, ale pewnego dnia zadzwonił trener kadry i zapytał czy nie chciałabym być w składzie Polski w judo kata. Oczywiście się zgodziłam. Wtedy rozpoczęła się prawdziwa przygoda z treningami. Cel był taki, aby stawać się coraz lepszym, zdobywać nagrody i uczyć innych
mówi Beata Sypniewska.
Przygoda trwa w najlepsze
Największe osiągnięcia Beaty Sypniewskiej w judo kata to srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Polsce w 2021 roku oraz brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Chorwacji w 2022 roku.
Cały czas jest w formie, ponieważ przygotowanie ogólne jest niesamowicie ważne. Jak przyznaje, zdała sobie z tego sprawę, dopiero wtedy, gdy zobaczyła innych sportowców podczas egzaminów i zawodów. Koncentracja, panowanie nad ciałem i kondycja na najwyższym poziomie - to podstawa.
Pracuję jako trener judo, prowadzę klub już 23 rok. Organizuję także zajęcia fitness dla kobiet. Mam treningi cztery razy w tygodniu, na których daję sobie wycisk i dzięki temu radzę sobie na zawodach
- mówi Beata Sypniewska
Będzie tylko lepiej
Jak mówi Beata Sypniewska, sportowcem jest wiele lat i nie wyobraża sobie życia bez sportu. Jest to, dla niej tak ważne jak jedzenie. Twierdzi, że judo to więcej niż sport, bo daje możliwości zwiedzenia świata i poznania wspaniałych ludzi. W tym roku plany zawodowe są imponujące: start w Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Europy w Słowenii i szansa na powołanie na Mistrzostwa Świata w Abu Dhabi. Jeśli się uda - to na liście rezerwowej jest również Puchar Europy we Włoszech.
Jestem kobietą i chętnie trenuję z kobietami. Mam taki apel. Wiem, że kobiety mają dużo obowiązków, ale musimy również pamiętać o sporcie, który daje nam zdrowie, pewność siebie, dobrą postawę, czyści głowę od zmartwień i jest najlepszą formą rehabilitacji. Życie jest różne, czasami trzeba mieć siłę, aby walczyć o siebie na ulicy, a czasami by zawalczyć w życiu prywatnym czy zawodowym. Kiedy my będziemy silne, będzie tylko lepiej
- wspomina
Zgadzamy się jak najbardziej. Wsparcie jest ważne, tak samo docenienie osób, które są pracowite i ambitne. Kibicujemy i życzymy wielu sukcesów!
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/trzeba-o-siebie-walczyc
Autor: krystian