Na remont udało się pozyskać aż 98 % środków.

Kościół w Szerokiej.

Już wkrótce ruszą prace związane z remontem generalnym zabytkowych organów w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju. Monumentalny instrument znajdujący się w sołectwie Szeroka został zbudowany w latach 1901-1904. Jest wyposażony w czternaście głosów rozdysponowanych na trzy sekcje brzmieniowe. Instrument wskazuje na stan zużycia i wymaga remontu. Podczas przeglądu zaobserwowano postępującą aktywność chrząszcza uszkadzającego drewno w wielu miejscach.

 

W organach znajduje się wiele usterek w systemie sterowania, co powoduje wadliwość działania całego instrumentu. Ważniejsze działania podjęte w czasie remontu: demontaż, odłączenie traktury, czyszczenie i zabezpieczenie środkiem owadobójczym wszystkich elementów drewnianych traktury gry i registrów, demontaż rurek ołowianych, generalny remont z wymianą zużytych podzespołów, demontaż piszczałek, naprawa i konserwacja, naprawa piszczałek metalowych, rekonstrukcja piszczałek prospektowych, sukcesywny montaż piszczałek na wiatrownicach, gruntowna intonacja i strojenie

– czytamy we wniosku.

 

Szczegółowy zakres robót zostanie wykonany zgodnie z programem prac konserwatorskich. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2025 roku.

Szacowana kwota remontu wyniesie około 245.000 złotych, z czego 98 procent środków pochodzić będzie z dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.