Zapraszamy na przechadzkę pełną wiedzy i wspomnień.

W historii miasta Jastrzębie-Zdrój zawsze jest miejsce na kilka słów o Domu Zdrojowym. Jego historia sięga pierwszych lat działalności jastrzębskiego uzdrowiska. Obiekt został wybudowany jesienią 1862 roku decyzją właściciela uzdrowiska hrabiego Felixa von Koenigsdorff. Usytuowany został w środkowej części Parku Zdrojowego, po północno-wschodniej stronie obecnej głównej alei parkowej.     

Dom Zdrojowy posiadał jasne elewacje, o złożonej kompozycji w układzie muru pruskiego oraz widoczną drewnianą konstrukcje. Budynek wykonano w stylu szwajcarskim. Dom miał charakterystyczny ganek a także ozdobną facjatę mieszczącą się na piętrze budynku. Na ganek prowadziły wachlarzowe schody. Kuracjusze często korzystali z placu umiejscowionego od strony południowej budynku. Od strony zachodniej zaś dom otaczały alejki pełne zielonych starodrzewów.

Po 1945 roku przeznaczenie tego miejsca zmieniło się na społeczno-kulturalny ośrodek dla mieszkańców miasta. Stało się częścią miasta i pełniło role domu kultury. Zarząd nad budynkiem przejął Minister Zdrowia. Kilka lat po wojnie w budynku funkcjonowała jadłodajnia, kawiarnia oraz dom kultury dla mieszkańców. W Lipcu 1955 roku przeprowadzono kapitalny remont budynku. Wymieniono drewniane konstrukcje dachu oraz dokonano prac stolarskich. Położono nowe tynki i rynny. Zajęto się także wymiana instalacji elektrycznej i grzewczej. W 1994 uzdrowisko zakończyło swoją działalność a jednocześnie Dom Zdrojowy trafił pod opiekę Gminny i stal się częścią Miejskiego Ośrodka Kultury. W 1998 roku Dom Zdrojowy oddano pod generalny remont i modernizację. Odtworzono dawny kształt budynku i odbudowano ganek frontowy znajdujący się od strony południowej.

Dom Zdrojowy to tylko jeden z budynków, który można zobaczyć podczas spaceru z przewodnikiem po dawnym kurorcie. Taką atrakcję proponuje dla mieszkańców oraz turystów miasto Jastrzębie-Zdrój. Przejdź się na spacer wśród zieleni, pięknych orientalnych roślinności, które zostały sprowadzone do parku z całego świata. Poznaj budynki, które niegdyś tworzyły jeden z najpiękniejszych kurortów minionych lat.

Specery są bezpłatne. Więcej informacji można uzyskać w Galeri Historii Miasta Jastrzębie-Zdrój.

 

Poniżej przedstawiamy harmonogram Spacerów z przewodnikiem po dawnym kurorcie:
06.08 - godzina 16:00 i 17:30, trasa 1
27.08 - godzina 16:00 i 17:30, trasa 1
10.09 - godzina 16:00 i 17:30, trasa 2

Trasa 1- zbiórka pod Domem Zdrojowym, ul. Witczaka 5:
Park Zdrojowy- Betania- Sanatorium Piłsudskiego- Zakład Marii

Trasa 2 – zbiórka pod Spółką Bracką, ul. 1 Maja 61:
Spółka Bracka – Betania – Zakład Marii – Dom św. Jacka – Willa Łucja – Willa Opolanka – Willa Europejska – Willa Hoppenów – Willa Kałuży – Sanatorium Hutnik

źródło: Jastrzębie-Zdrój Obrazy z Przeszłości. Jarosław Mrożkiewicz, Aneta Czarnocka-Kanik. wyd.Urząd Miasta jastrzębie-Zdrój.