W Jastrzębiu-Zdroju w niedzielę uczczono 43. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego.

Zdjęcie przedstawia kwiaty przy pomniku.

43 lata temu, 3 września 1980 roku, strona rządowa osiągnęła porozumienie z protestującymi górnikami w Jastrzębiu-Zdroju. To trzeci taki dokument, po wcześniejszych porozumieniach zawartych w Gdańsku i Szczecinie, które zostały podpisane między władzami a demonstrującymi robotnikami. Te porozumienia zakończyły serię strajków, które przelały się przez Polskę w sierpniu 1980 roku i zapoczątkowały procesy zmian ustrojowych w kraju.

Po zaakceptowaniu wszystkich 21 postulatów, górnicy uzyskali także inne ważne ustępstwa. Wśród nich znalazło się zniesienie systemu czterobrygadowego w kopalniach, co oznaczało pracę przez 7 dni w tygodniu. Dodatkowo dla całej Polski wprowadzono wolne soboty, a wynagrodzenia zaczęły rosnąć w odpowiedzi na wzrost kosztów życia. Władze zgodziły się również na wiele innych postulatów branżowych zgłaszanych przez pracowników kopalni.

Obchody uroczystości z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego rozpoczęły się mszą św. w jastrzębskim kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła.

Pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego oprócz premiera kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele rządu, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale i uczestnicy tamtych wydarzeń. Zakłady pracy reprezentowały liczne poczty sztandarowe. Szef rządu podczas przemówienia podkreślił między innymi znaczący wkład górników z naszego miasta w obalenie komunizmu i przywrócenie niepodległości Polsce po roku 1989.

Również prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman wraz z wiceprezydentem Robertem Cichowiczem złożyli kwiaty, oddając hołd strajkującym, dzięki którym wywalczono m.in. wolne soboty i niedziele, czy zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych. W tym dniu prezydent miasta przy rondzie Porozumienia Jastrzębskiego odsłoniła również pamiątkowe tablice z oryginalną treścią postulatów.