Stanęły na skwerze, przypominając o jastrzębskich bohaterach walczących o wolność.

Zdjęcie przedstawia odsłonięcie 4 tablic Porozumień Jastrzębskich.

fot. Andrzej Klocek

„W tym mieście wywalczono wolne soboty” – tak wita nas napis, który wprowadza w wyjątkową historię Jastrzębia-Zdroju. Na czterech tablicach, które stanęły blisko ronda Porozumienia Jastrzębskiego, możemy zobaczyć całą listę oryginalnych 21. postulatów z 3 września 1980 r.

To ważne miejsce na mapie Jastrzębia-Zdroju, którego do tej pory nie było. Przypominać nam będzie o bohaterstwie naszych mieszkańców, którzy walczyli o wolność i godność człowieka. Prezydent Miasta Anna Hetman w minioną niedzielę podczas obchodów 43. rocznicy podpisania porozumień, podkreślała znaczenie wydarzeń z lat 80-tych i tablic, które stanęły na skwerze blisko ronda Porozumienia Jastrzębskiego:

Tablice, które od dziś będą nam towarzyszyć każdego dnia, stanowią symboliczne odzwierciedlenie naszej wiary w wolność. One przypominają nam o sile ludzkiego ducha, który jest zdolny do przekształcania otaczającej rzeczywistości na lepsze. Są też hołdem dla tych, którzy w tamtych czasach wykazali się odwagą i determinacją, i doprowadzili do tego, że władza ludowa ugięła się.

Ten skwer z tablicami Porozumień Jastrzębskich jest początkiem realizacji kolejnego projektu – Centrum Porozumienia Jastrzębskiego. Jego siedzibą będzie druga część obiektu Łaźni Moszczenicy. To również część Szlaku Wolności, który jest symbolem wielkich czynów - walki o wolność.