UM Jastrzębie-Zdrój: Młodzi jastrzębianie stworzyli aplikację badającą jakość powietrza

2 min czytania

Jan Pawlik, Konrad Gojowy i Patryk Olejniczak opracowali urządzenie kontrolujące stan atmosfery.

Z powodu różnego rodzaju zanieczyszczeń, stan powietrza bywa daleki od ideału. Niekoniecznie jest to jednak widoczne na pierwszy rzut oka. Może się to natomiast zmienić. A wszystko za sprawą młodych jastrzębian. Trójka mieszkańców naszego miasta: Jan Pawlik, Konrad Gojowy i Patryk Olejniczak stworzyła aplikację badającą aktualną jakość atmosfery.

Dzieło młodych jastrzębian nosi nazwę Aerosonda. Działa ono przy wykorzystaniu płytki arduino, a także Wi-Fi
i GPS-u.

- Płytka arduino jak mózg całej sondy zbiera informacje od czujników do niej podłączonych, przekazuje je do płytki Wi-Fi, a ona przekazuje je do bazy danych. Baza danych posiada informacje o jakości powietrza, oraz współrzędne geograficzne, a to daje opcję w czasie rzeczywistym sprawdzać jakość powietrza w miejscach gdzie znajdują się sondy. Jeżeli w tym samym czasie są przekazywane informacje od paru urządzeń, to można porównywać stan powietrza w różnych miejscach

- wyjaśniają twórcy aplikacji.

Stworzona przez jastrzębian aplikacja ma szansę na ogólnokrajowy tytuł. Jako jedna z 35 ekip walczy o nagrody
w Konkursie Explory, którego rozstrzygnięcie w dniach od 18 do 20 października odbędzie się w Gdyni.

Twórcy Aerosondy stoją przed szansą na pieniężne stypendia naukowe. Mają także możliwość wywalczenia akredytacji do największego na świecie konkursie naukowego REGENERON ISEF w USA. O wynikach konkursu zadecyduje jury. Osobną nagrodę publiczności przyznają też jednak internauci, którzy mogą głosować za pośrednictwem strony internetowej: www.explory.pl/2023. Głosowanie ruszy 16 października o godz. 11:00.

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/mlodzi-jastrzebianie-stworzyli-aplikacje-badajaca-jakosc-powietrza

Autor: krystian