Stelaże regulowane i bez regulacji – czym się różnią?

Niezwykle istotnym elementem budowy łóżka jest jego stelaż. To on odpowiada za podtrzymanie materaca i zapewnienie bezpiecznej powierzchni snu. Od jakości stelaża zależy to, jak długo zachowa on swoje właściwości. Na rynku dostępne są standardowe modele bez regulacji, jak i produkty wyposażone w regulację ręczną lub elektryczną. Sprawdź, czym się różnią i co warto o nich wiedzieć.

Dlaczego stelaż w łóżku jest tak ważny?

Bez wątpienia nie można bagatelizować znaczenia stelaża łóżka i jego wpływu na komfort i bezpieczeństwo codziennego snu. Zadaniem tego elementu jest zapewnienie stabilnego podparcia dla materaca. Dobrej jakości stelaż to taki, który minimalizuje ryzyko zapadania się materaca i jest odporny na intensywną eksploatację. Ponadto stelaż odpowiada za absorbowanie drgań ludzkiego ciała w trakcie poruszania się. W ten sposób zmniejsza zużycie materaca i gwarantuje jego wyższą żywotność. Właśnie dlatego warto zwrócić należytą uwagę na wybór tego elementu budowy łóżka.

Stelaże bez regulacji – charakterystyka

Od wielu lat standardem są stelaże bez regulacji. To proste w konstrukcji rozwiązania, które potocznie nazywane są listewkami do łóżka. Dobrym wyborem są produkty wykonane z drewna bukowego lub brzozowego. Są one jednocześnie wytrzymałe i elastyczne, co ma znaczenie podczas użytkowania łóżka. Odpowiednia sprężystość tych gatunków drewna sprawia, że stelaż bez regulacji dobrze współpracuje z różnym typem materaca. Model ten pozostaje tańszy w zakupie od stelaży z regulacją, dlatego wciąż cieszy się tak dużym zainteresowaniem kupujących. Wysokiej jakości stelaże bez regulacji znajdziesz w ofercie przygotowanej przez ekspertów sklepu Sembella. Dostępna jest pod linkiem: https://sembella.pl/pl_PL/kategoria/brak-regulacji.

Stelaże regulowane – charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje, modele te posiadają funkcję regulacji ich ułożenia. Stelaże mogą być regulowane ręcznie (mechanicznie) lub za pomocą napędu elektrycznego. Te ostatnie są odpowiednio droższe. Regulacja ręczna polega na możliwości podnoszenia nóg i głowy za pomocą systemu z zapadkami. Regulacja elektryczna umożliwia sterowanie pilotem, a w nowoczesnych rozwiązaniach również za pomocą aplikacji wgranej na smartfona. Stelaże regulowane pozwalają na pełne dostosowanie układu stelaża do własnych potrzeb. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku osób, które dużo czasu spędzają w łóżku, m.in. podczas oglądania telewizji czy czytania książek. Często jednak okazuje się, że inwestycja w tego typu stelaż jest niepotrzebnym wydatkiem, ponieważ rzadko wykorzystuje się jego możliwości. Warto więc indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to coś, czego rzeczywiście potrzebujemy.

Wybór stelaża determinuje zakup odpowiedniego materaca

Wiemy już, czym różnią się poszczególne typy stelaża do łóżka. Warto jednak wiedzieć, że wybór konkretnego z nich determinuje zakup materaca. Jest to związane z tym, że nie każdy materac może być stosowany przy regulowanych stelażach. Przed zakupem materaca warto zapoznać się z jego dokładnym przeznaczeniem, aby nie popełnić błędu skutkującego koniecznością wymiany produktu.