
Wielkie wyróżnienie dla Heleny i Leona Białeckich! Oto, co osiągnęli!
- Jastrzębie-Zdrój świętuje sukces lokalnych twórców
- Pasja i zaangażowanie Białeckich docenione na gali
Jastrzębie-Zdrój świętuje sukces lokalnych twórców
W miniony weekend w Panteonie Górnośląskim odbyła się uroczysta gala, podczas której państwo Helena i Leon Białeccy zostali uhonorowani prestiżową Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest od 1963 roku osobom, które wniosły znaczący wkład w rozwój kultury i historii regionu. W tym roku oprócz Białeckich nagrody otrzymali również prof. Krzysztof Wieczorek oraz Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Pasja i zaangażowanie Białeckich docenione na gali
Laudację na cześć laureatów wygłosił Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, który podkreślił ich niezwykły dorobek literacki oraz społeczną działalność. "Mamy tu ludzi, którzy swoją codzienną pracą, poświęceniem, zaangażowaniem tworzyli rzeczy wielkie i to pro publico bono. To są ludzie, którzy zasługują na to, żeby ich nazywać cichymi bohaterami codzienności" - zaznaczył Boratyn.
W imieniu laureatów nagrodę odebrał ich syn, Leszek Białecki, który wyraził radość rodziców z tego zaszczytnego wyróżnienia. Państwo Białeccy to nie tylko utalentowani pisarze, ale także nauczyciele z Szerokiej, którzy przez lata wydali ponad 25 książek. Ich prace powstały z pasji do lokalnej historii i kultury, a nie dla zysku.
Ich wysiłki w dokumentowaniu tradycji ziemi jastrzębskiej oraz działania na rzecz odzyskania Dzwonu Gwiaździstego z II Wojny Światowej pokazują ich głębokie przywiązanie do regionu. "Państwo Białeccy to dla mnie symbol miłości, wyrażający się nie tylko w ich pięknym małżeństwie i sposobie, w jaki opowiadają o swoim życiu" - dodał ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer.
To wydarzenie przypomina nam o sile lokalnych inicjatyw oraz o tym, jak ważne jest pielęgnowanie kultury i historii naszego regionu.
UM Jastrzębie-Zdrój