80. rocznica krwawych walk na ziemi jastrzębskiej w 1945 roku
W marcu 2025 roku przypada 80. rocznica dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na ziemi jastrzębskiej podczas II wojny światowej. Właśnie z tej okazji odbyła się niezwykła prelekcja, która przyciągnęła wielu zainteresowanych historią naszego regionu.

Jastrzębie-Zdrój wspomina walki z 1945 roku

W miniony weekend w Jastrzębiu-Zdroju miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło pasjonatów historii oraz mieszkańców pragnących poznać szczegóły krwawych walk, jakie miały miejsce w marcu i kwietniu 1945 roku. Prelekcję zatytułowaną „Walki frontowe 1945 na ziemi jastrzębskiej” poprowadził Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

Podczas wykładu zaprezentowano unikalne radzieckie dokumenty, które są efektem wieloletnich badań. Dzięki nim udało się ustalić nazwiska niemal półtora tysiąca żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli na terenie Jastrzębia-Zdroju. Jak podkreślił Boratyn:

„Są to bardzo precyzyjne informacje. Archiwalia pozwalają na określenie dokładnych dat oraz miejsc śmierci żołnierzy. Dowiemy się, jakie mieli stopnie wojskowe, ile lat mieli w chwili śmierci, skąd pochodzili.”

Odkrywanie historii poprzez archiwa

W trakcie prelekcji zaprezentowano również meldunki dzienne poszczególnych oddziałów, które zawierały cenne informacje o ruchach wojsk oraz warunkach panujących na froncie. Na ich podstawie Marcin Boratyn odtworzył wydarzenia z tamtego okresu, ukazując dramatyzm sytuacji oraz trudności, z jakimi musieli zmagać się żołnierze.

Na zakończenie wykładu omówiono także temat pochówków żołnierskich. Prezentowane fotografie i pamiątki wzbudziły duże zainteresowanie uczestników.

„Można zaryzykować stwierdzenie, że na terenie naszego miasta zginęło wówczas od dwóch do nawet trzech tysięcy żołnierzy. Wielu z nich, chodzi tu głównie o Niemców, nadal spoczywa w bezimiennych mogiłach”
, podsumował Boratyn.

To wydarzenie stanowiło nie tylko okazję do refleksji nad tragicznymi losami żołnierzy, ale także przyczyniło się do ożywienia lokalnej pamięci historycznej. Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mają szansę lepiej poznać swoją historię i oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.


Na podst. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój