Żółte szafy z książkami pojawiły się w Jastrzębiu Zdroju już dziś

W Jastrzębiu-Zdroju pojawiły się wyjątkowe miejsca, które łączą mieszkańców poprzez wspólną pasję do czytania. Żółte szafy pełne książek już zapraszają do odkrywania nowych historii i dzielenia się literaturą – sprawdź, gdzie możesz znaleźć swoją najbliższą Książkodzielnię!
- Jastrzębskie osiedla z nowymi punktami wymiany książek
- Wsparcie unijne i zaangażowanie mieszkańców ożywia jastrzębskie Książkodzielnie
Jastrzębskie osiedla z nowymi punktami wymiany książek
Na ulicach Jastrzębia-Zdroju zaczęły pojawiać się charakterystyczne, żółte szafy wypełnione książkami, które czekają na kolejnych czytelników. To efekt inicjatywy Hanny Goik-Grabki, aktywnej członkini Jastrzębskiej Rady Kobiet, która postanowiła tchnąć nowe życie w przeczytane już pozycje. W sumie w 12 lokalizacjach na terenie miasta i sołectw staną punkty wymiany książek, dostępne dla każdego.
Idea jest prosta i niezwykle praktyczna – jeśli masz na półce książki, których już nie potrzebujesz, możesz je zostawić w Książkodzielni lub wypożyczyć coś nowego dla siebie. Po lekturze wystarczy zwrócić egzemplarz do dowolnego punktu lub wymienić go na inną pozycję.
Wsparcie unijne i zaangażowanie mieszkańców ożywia jastrzębskie Książkodzielnie
Projekt „Pod skrzydłami Jastrzębia”, realizowany dzięki funduszom z Programu Sprawiedliwej Transformacji Unii Europejskiej, umożliwił stworzenie tych wyjątkowych miejsc. Jak podkreśla Hanna Goik-Grabka:
„Książki można wypożyczać i po przeczytaniu oddać do dowolnej Książkodzielni. Można też po prostu przynieść książki, których już nie potrzebujemy, lub wymieniać się.”
Mieszkańcy aktywnie wsparli akcję „Drugie życie książki”, przekazując kilkaset różnorodnych tytułów. Wśród nich znalazły się także publikacje promujące ekologiczne postawy oraz zachęcające do troski o środowisko naturalne – temat bliski sercu wielu jastrzębian.
Obecnie Książkodzielnie działają m.in. przy Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego oraz w Carbonarium – popularnym centrum edukacji geologicznej i przemysłowej miasta. Lokalizacje pozostałych dziesięciu punktów zostaną ujawnione w najbliższym czasie, co z pewnością spotka się z entuzjazmem mieszkańców pragnących korzystać z tej nietypowej biblioteki pod chmurką.
Na podstawie: Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Autor: krystian