Jastrzębie, Żory i Pawłowice razem dla szybszego powrotu kolei i lepszej komunikacji

2 min czytania
Jastrzębie, Żory i Pawłowice razem dla szybszego powrotu kolei i lepszej komunikacji


Trzy miasta łączą siły, by przywrócić kolej pasażerską i odmienić transport w regionie. Czy mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, Żor i Pawłowic wkrótce zyskają szybkie połączenie z Katowicami? To może być przełomowa inwestycja dla całego subregionu!

  • Jastrzębie-Zdrój, Żory i Pawłowice razem na rzecz nowej linii kolejowej
  • Nowoczesna kolej jako impuls dla rozwoju regionu śląskiego

Jastrzębie-Zdrój, Żory i Pawłowice razem na rzecz nowej linii kolejowej

W środę 18 lipca w siedzibie Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój doszło do ważnego wydarzenia – prezydent Jastrzębia-Zdroju Michał Urgoł, prezydent Żor Waldemar Socha oraz wójt Pawłowic Joanna Śmieja podpisali list intencyjny, który ma zapoczątkować ścisłą współpracę tych samorządów. Celem jest odbudowa linii kolejowej łączącej te miejscowości oraz zapewnienie sprawnego dojazdu do stolicy województwa – Katowic.

„Mieszkańcy potrzebują kolei teraz, a nie za dziesięć lat. W Jastrzębiu-Zdroju czekamy na nią zbyt długo. Wierzę, że wspólny głos trzech samorządów będzie silniejszy i pozwoli nadać inwestycji właściwą dynamikę i tempo” – podkreślił Michał Urgoł podczas spotkania.

Nowoczesna kolej jako impuls dla rozwoju regionu śląskiego

Projekt przewiduje stworzenie nowoczesnego, ekologicznego i ekonomicznego środka transportu, który ma nie tylko ułatwić codzienne podróże mieszkańcom, ale także wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu. Linia przebiega przez tereny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Żorach i Pawłowicach, co może znacząco poprawić mobilność pracowników i atrakcyjność tych miejsc dla inwestorów.

„Kolej to transport przyszłości – ekologiczny i efektywny. Dobrze zaprojektowany jest alternatywą dla samochodów i może odciążyć nasze drogi” – zaznaczył Waldemar Socha.

Wójt Pawłowic Joanna Śmieja dodała, że prace projektowe są już na zaawansowanym etapie: „Wspólnie będziemy dążyć, by ich realizacja przebiegała zgodnie z harmonogramem. Ten projekt to szansa na dynamiczny rozwój regionu, z której musimy skorzystać”.

Porozumienie podpisane przez trzy samorządy opiera się na partnerstwie i wzajemnym wsparciu. Choć nie nakłada ono zobowiązań prawnych, sygnatariusze deklarują wspólne działania organizacyjne, informacyjne oraz merytoryczne i finansowe zaangażowanie przy realizacji projektu. W planach jest również współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., a także reprezentowanie interesów na szczeblu regionalnym i krajowym.

Dla Jastrzębia-Zdroju – największego miasta w Polsce bez dostępu do pasażerskiej kolei – to krok milowy ku odzyskaniu ważnego miejsca na mapie transportowej kraju. Mieszkańcy mogą mieć nadzieję na szybsze i wygodniejsze podróże oraz większą integrację z sąsiednimi miastami.

Na podstawie: UM Jastrzębie-Zdrój

Autor: krystian