Wernisaż w Galerii Ciasna pokazuje ślady dawnych domów kultury w Zielonej Górze

2 min czytania
Wernisaż w Galerii Ciasna pokazuje ślady dawnych domów kultury w Zielonej Górze

W Zielonej Górze powraca pamięć o miejscach, które przez lata tętniły życiem kulturalnym. Wystawa fotografii ukazująca dawne Domy Kultury i Kluby Osiedlowe odsłania nieznane oblicza miasta, łącząc historię z teraźniejszością.

  • Zielona Góra ożywa na fotografiach dawnych Domów Kultury
  • Fotografie pełne wspomnień i miejskich tajemnic Zielonej Góry

Zielona Góra ożywa na fotografiach dawnych Domów Kultury

Już w czwartek, 24 lipca o godzinie 18:00 w Galerii „Ciasna” odbędzie się wyjątkowy wernisaż wystawy zatytułowanej „Tu były… Domy Kultury i Kluby Osiedlowe”. To niezwykła okazja, by zobaczyć, jak zmieniało się życie kulturalne Zielonej Góry na przestrzeni lat. Autorkami zdjęć są członkinie Akademii Wychowania Fotograficznego – grupy pasjonatek fotografii, które po przejściu na emeryturę postanowiły dokumentować historię i przemiany miasta.

Grupa ta powstała po pandemii jako kontynuacja wcześniejszego zespołu PEF-Fabryczna. Jej działalność to nie tylko artystyczna przygoda, ale także misja społeczna – poprzez fotografie kobiety pokazują miejsca ważne dla mieszkańców, które dziś często zniknęły lub uległy znacznym przekształceniom. Ich prace są hołdem dla dawnych Domów Kultury i Klubów Osiedlowych, które przez dekady pełniły rolę centrów integracji i rozwoju lokalnej kultury.

Fotografie pełne wspomnień i miejskich tajemnic Zielonej Góry

Na ekspozycji znajdą się zdjęcia ukazujące zarówno obecny stan dawnych budynków, jak i ich historyczne znaczenie. Autorki czerpią inspirację ze stylistyki Davida Hockneya, co nadaje pracom wyjątkowy charakter – pełen kolorów i emocji. Prace te nie tylko zatrzymują w kadrze architekturę, ale też opowiadają historie ludzi i wydarzeń związanych z tymi miejscami.

Akademia Wychowania Fotograficznego ma już na koncie kilka wystaw prezentowanych nie tylko w Zielonej Górze, ale również poza nią, m.in. w Jastrzębiu-Zdroju. Obecna wystawa to kolejny krok w budowaniu świadomości o bogatym dziedzictwie miasta oraz zachęta do refleksji nad przemianami urbanistycznymi i społecznymi zachodzącymi wokół nas.

W skład grupy wchodzą: Halina Adamiak, Małgorzata Barańska, Teresa Kaczmarek, Jolanta Kostecka, Regina Pawliczak oraz Irena Zawadzka. Całość koordynuje Paweł Janczaruk.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 8 sierpnia. To doskonała okazja, by poznać Zieloną Górę z zupełnie innej perspektywy – przez pryzmat historii zapisanej na fotografiach miejsc bliskich sercom wielu mieszkańców.

Na podst. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Autor: krystian