Występy artystyczne, prezentacja zasłużonych pracowników kultury i laureatów stypendiów Urzędu Miasta, a przede wszystkim wręczenie nagród dla wybitnych twórców i organizatorów wydarzeń kulturalnych

fot. Izabela Grela

– to tylko część tegorocznego programu obchodów Święta Działacza Kultury.

Uroczystość, jaka odbyła się ostatniego dnia maja w Jastrzębiu-Zdroju, przyciągnęła do Miejskiego Ośrodka Kultury najważniejszych artystów, związanych z naszym miastem. Podczas uroczystości zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju. Prawdziwą furorę zrobił występ Pawła Mosonia, grającego na ksylofonie.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w tym roku otrzymali:

– Leon i Helena Białeccy – autorzy 16 książek, z których większość  dotyczy  tematyki  jastrzębskiej. W ich dorobku znaleźć można przede wszystkim publikacje związane z dzielnicą Szeroka (m.in.: Najnowsze opracowanie „Najbliższe miasta i wioski”, książkę „Proboszczowie Szeroccy” z 2016 roku, czy cztery publikacje z 2017 roku: „120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju Szerokiej”, „50 lat osiedla Tysiąclecia w Jastrzębiu-Zdroju Szerokiej”, „Chłopak z Szerokiej, rzecz o Henryku Sławiku” oraz „Szeroka, zdarzenia, ludzie”).

– Regionalny Zespół Śpiewaczy NIEZAPOMINAJKI –  grupa działająca w Jastrzębiu-Zdroju od 1984 roku, mogąca poszczycić się wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami (w tym w minionym roku III miejscem w kategorii zespołów śpiewaczych a capella w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych ZŁOTY TALIZMAN czy II miejscem w Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej w tej samej kategorii).

Ponadto odznakę „Zasłużony dla Miasta Jastrzębie-Zdrój” otrzymali Renata i Jan Raszyk – duszpasterze z parafii Ewengelicko-Augsburskiej, kończący w tym roku swoją 30-letnią posługę. Prócz pracy na rzecz społeczności religijnej, ksiądz Raszyk pochwalić się może publikacjami na temat historii parafii w Ruptawie, a także współprowadzeniem wielu projektów społecznych. Renata Raszyk natomiast – organizacją licznych konkursów i wydarzeń kulturalnych. Dzięki państwu Raszykom w Jastrzębiu-Zdroju odbywały się Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej, Przeglądy Twórczości Artystycznej Chórów i Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych czy obozy językowe „Day Camp”. Ich determinacji zawdzięczamy również powstanie chóru dziecięco-młodzieżowego „Solo Gratia”.

fot. Izabela Grela
fot. Izabela Grela
fot. Izabela Grela