Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się po raz pierwszy w Chinach, w grudniu 2019 roku, z tego względu otrzymał on również oznaczenie COVID-19, co oznacza z angielskiego CO – corona, VI – virus oraz D – disease. Największą liczbę zakażeń na dzień 2 marca 2020 można odnotować w Chinach, gdzie ta liczba w ostatnim czasie przekroczyła już 80 tysięcy, natomiast łączna liczba zachorowań z powodu SARS-CoV-2 zbliża się do 90 tysięcy. Z krajów europejskich największą liczbę zachorowań zanotowano we Włoszech.

Przeglądając najświeższe koronawirus wiadomości wiemy już, że najbardziej na zachorowanie narażone są osoby starsze i te o zmniejszonej odporności lub z przewlekłymi chorobami, takimi jak na przykład cukrzyca. W kraju już niedługo dostępny będzie komercyjny test na koronawirusa. Warto zauważyć, że istnieje pewna korelacja między wiekiem pacjenta a jego szansą na ciężki przebieg choroby związany z zarażeniem SARS-CoV-2. I tak w przypadku osób młodych, w tym dzieci, zwykle przebieg choroby jest łagodny, a niekiedy nawet bezobjawowy. Natomiast osoby w podeszłym wieku są dużo bardziej narażone na wyniszczające działanie koronawirusa.

Co robić, aby uniknąć zarażenia?

Aby uniknąć zarażenie koronawirusem należy unikać osób chorych, zachowując przynajmniej jedno metrową odległość od kogoś kto kicha, kaszle lub ma inne objawy sugerujące zarażenie. Kluczowe jest również to, aby bardzo umiejętnie dbać o higienę, w tym zalecane jest częste mycie rąk z użyciem mydła oraz wody. Jeśli nie mamy dostępu do tego typu środków to można skorzystać z żeli przeciwbakteryjnych, które zawierają minimum 60% alkoholu.

W trakcie codziennych czynności, podróżując w komunikacji miejskiej lub korzystając z zakupów na targu i sklepie należy zwrócić uwagę na to, aby nie dotykać brudnymi dłońmi okolic ust, nosa i oczu. To właśnie przez te rejony wirus wnika do naszego organizmu. Jeśli zauważymy u siebie objawy związane z działalnością wirusa, czyli kaszel, gorączka, osłabienie, należy zadbać o to, aby nie przenosić chorobotwórczych organizmów na przedmioty lub ludzi w trakcie kichania. W takim przypadku zalecane jest stosowanie maseczek na twarz lub zasłaniania ust oraz nosa chusteczką jednorazową.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem