UM Jastrzębie-Zdrój: To TU rodziła się Solidarność!

2 min czytania

Już dziś o godzinie 12.00 uroczyste otwarcie wystawy na placu przy pomniku Porozumienia Jastrzębskiego.

Wystawa Tu rodziła się Solidarność, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, pokazywana jest równocześnie w 17 miastach w Polsce. Ekspozycja podzielona została na dwie części: pierwsza z nich dotyczy wydarzeń o charakterze ogólnopolskim, druga natomiast dotyka działań lokalnych.

- W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska Solidarność” mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd

- deklarują organizatorzy.

W naszym mieście - gdzie podpisano słynne Porozumienie Jastrzębskie - jest to szczególnie istotne.

- Wieczorem 28 sierpnia 1980 r. jako pierwsza w Jastrzębiu Zdroju zastrajkowała kopalnia Manifest Lipcowy”. Jeszcze w nocy strajk rozpoczął się w kopalni Borynia”, a następnego dnia rano w kopalni ZMP” w Żorach, w ślad za nimi poszły następne kopalnie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Przy Manifeście Lipcowym” powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), którego przewodniczącym został Jarosław Sienkiewicz. Strajki w Jastrzębiu dotyczyły nieprawidłowości w organizacji pracy w górnictwie, ale miały także charakter solidarnościowy z protestującym Wybrzeżem. 2 września jastrzębski MKS rozpoczął negocjacje z komisją rządową, które trwały zaledwie kilka godzin. 3 września zawarto porozumienie z władzami, które było trzecim po szczecińskim i gdańskim. Zapisano w nim m.in. poparcie 21 postulatów gdańskich, zniesienie 4-brygadowego systemu pracy w górnictwie, wprowadzanie wolnych sobót od początku 1981 r.

- przypomina Instytut Pamięci Narodowej.

Jastrzębską ekspozycję można zobaczyć na placu przy Pomniku Porozumienia Jastrzębskiego przed kopalnią Zofiówka”.

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/to-tu-rodzila-sie-solidarnosc/

Autor: krystian