Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Odbierz nasiona i stwórz własną łąkę kwietną.

Grafika przedstawia łąkę kwietną oraz torebkę z nasionami i napis: Weź się zazieleń! Zasiej łąkę kwietną. Rozdajemy nasiona 22 kwietnia 2021 pod biblioteką główną

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi to nie tylko zaplanowane na 10 maja wspólne sadzenie drzew. W ramach akcji Weź się zazieleń! chcemy zachęcić wszystkich jastrzębian do wysiewania własnych łąk kwietnych. Mamy dla Was ponad 100 torebek z nasionami.

Łąki są nie tylko piękne. Poza walorami estetycznymi dają też korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Są schronieniem dla owadów zapylających, sprzyjają utrzymaniu bioróżnorodności i… pomagają oszczędzać wodę i zapobiegać suszy. Zatrzymują wodę a potem uwalniają ją do gruntu.

Aby otrzymać jedną z torebek z nasionami zapraszamy 22 kwietnia od godziny 12.00 pod Bibliotekę Główną. Do rozdania jest ponad 100 paczuszek z mieszanką jednorocznych kwiatów.

Jak zasiać własną łąkę?

W torebkach znajdziecie mieszankę roślin jednorocznych, kwitnących już po kilku tygodniach od wysiewu. W jej skład wchodzą: nagietek lekarski, aster chiński, dimorfoteka, pozłotka, maczek kalifornijski, gailardia nadobra, suchołuska, porcelanka, lepnica pnąca, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, nasturcja i cynia meksykańska.

Nasiona można wysiewać wprost do gruntu, w rzędy oddalone od siebie o około 30 centymetrów, w rzędzie po kilka sztuk co około 20 centymetrów. Kwiaty lubią średnio żyzną glebę i słońce.

Brak ogródka nie jest przeszkodą – łąkę można zasiać też na balkonie, w donicy. Ilość nasion wystarczy do wysiania 1 metra kwadratowego łąki. W przypadku donicy należy odpowiednio zmniejszyć ilość nasion. Wystarczy lekko wgnieść nasiona w ziemię. Podlewanie jest szczególnie ważne w pierwszych tygodniach od wysiewu.