Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Co warto wiedzieć na temat sushi?

Kuchnia japońska słynie z wielu pysznych dań. Jednym z nich niezaprzeczalnie jest sushi, stanowiący niezwykle wykwintny przysmak. Niektórzy podchodzą do niego z dystansem. Aczkolwiek szybko to znika, gdy tylko spróbują jak pysznie smakuje. Sushi to nie tylko surowa ryba. To niewielkie rolki, które mieszczą w sobie przeróżne składniki. Każdy znajdzie coś dla siebie w tym przysmaku kuchni japońskiej. Czym tak właściwie jest sushi? Jakie sushi w Warszawie najczęściej kupują klienci?

Sushi - skąd się wzięło to danie w kuchni japońskiej?

Sushi w Warszawie to barwne kompozycje ryżowych rolek. Na sam widok trudno się im oprzeć. Jednakże warto dowiedzieć się, skąd się wzięło w kuchni japońskiej.

Należy zaznaczyć, że nic wskazywało, że sushi będzie tak wyrafinowanym rarytasem. W czasach, gdy nikt nawet nie myślał o lodówkach, owijanie owoców morza oraz ryb grubą warstwą ryżu było sposobem na konserwację żywności. Następnie gotowe rolki ryżowe zakopywano w ziemi, odcinając je w ten sposób od tlenu. Jednak przed jedzeniem ryż usuwano. Z biegiem lat zostało to uznane za marnotrawstwo, a w XIX wieku zaczęto zakwaszać ryż octem, by także nadawał się do spożycia. Obecne, wraz z dodatkiem, jakim jest zaprawa mirim oraz cukier, ryż powoduje kwaskowaty posmak tego dania.

Sushi w Warszawie - po jakie rodzaje najchętniej sięgają klienci?

Występuje wiele odmian sushi, jakich można spróbować jedynie w Japonii, gdzie są typowymi specjałami regionalnymi. Jednakże warto zwrócić uwagę na najpopularniejsze sushi w Warszawie, które występuje także w większości restauracji w Polsce. Wymienić należy:

  1. Futomaki, gdzie porcje mają szerokość od 4 do 6 centymetrów. Dzięki takiemu rozmiarowi sushi zawiera dużo składników, które można poczuć w jednym kęsie. Zazwyczaj znajduje się w nich ryba, która jest połączona np. z barwionym ryżem, awokado, szczypiorkiem i grzybami shitake.
  2. Maki, tj. sushi rolowane lub zawijane. Ryż oraz dodatki owija się w nori, czyli sprasowane algi morskie. Trzeba najpierw ułożyć nori na bambusowej macie, na to nałożyć ryż i dodatki, a następnie zwinąć tak, aby powstałe rulony, które finalnie zostaną pokrojone na mniejsze kawałki. W maki najczęściej znajduje się ogórek, pędy bambusa, rzodkiew, tykwa.
  3. Hosomaki - wariacje maków. Są to niewielkie krążki, a w ich środku umieszczany jest przeważnie tylko jeden składnik: kawałek ryby bądź awokado. Idealnie sprawdzi się wśród osób, które dopiero zapoznają się z techniką jedzenia pałeczkami.
  4. Nigiri, od którego się zaczęło. Z ryżu formuje się podłużne porcje, a na nich , umieszcza kawałki owoców morza - krewetek, ryby (np. łososia, węgorza, tuńczyka), bądź omlet japoński, który przypomina naleśnik. Cienkim paskiem wodorostu, wraz z ryżem i dodatkami, mocno się zaciska, by całość  prezentowała się nieskazitelnie.
  5. Temaki, które swoim kształtem przypominają jednym tortille a innym lodowe rożki. Niewątpliwie klienci zwracają na ten rodzaj sushi szczególną uwagę. Na nori układa się ryż, następnie ryby oraz warzywa pokrojone w cienkie słupki. Ponadto dobrze, gdy składniki nieznacznie wystają z rożka, przez co kuszą smakoszów sushi kolorami.
  6. Uramaki, zwane odwróconym sushi. Cała modyfikacja polega na zmianie kolejności układania warstw. Ryż zostaje  najbardziej zewnętrzną częścią, która skrywa nori, jak i pozostałe dodatki. Gotowe rolki bardzo często zostają obtoczone w sezamie.

Więcej informacji o sushi znajdziesz na stronie restauracja GOLD SUSHI - sprawdź.