Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Jastrzębie-Zdrój

Mieszkanie w Katowicach - przegląd cen

Największe i najważniejsze miasto Górnego Śląska – Katowice – jest często wybierane jako miejsce, w którym warto zamieszkać. Ma wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o perspektywy zawodowe, rozrywkę, jak i edukację. Jeśli i my planujemy przeprowadzkę do tej górnośląskiej aglomeracji, powinniśmy sprawdzić, ile musimy zapłacić za kupno mieszkania. Jak to wygląda w Katowicach? Prześledźmy ceny.

Jak kształtują się ceny mieszkań w Katowicach? Od czego zależą?

Ceny mieszkań w Katowicach - tak jak w większości innych miast - zmieniają się co jakiś czas, lecz są to lekkie wahania. Tak jest też i teraz, gdy w porównaniu do maja czerwiec przyniósł lekki wzrost cen - o 2,65%. Obecnie za 1m2 mieszkania trzeba zapłacić około 6000 zł. Warto zauważyć, że nieduże, acz sukcesywne wzrosty notowane są od początku 2021 roku.

Biorąc pod uwagę, jak ceny kształtują się w poszczególnych dzielnicach, możemy zauważyć, że różnią się one dość mocno w zależności od lokalizacji, ale nie tylko, bo ważne są też inne parametry takie jak powierzchnia, metraż, rozkład pomieszczeń, liczba pokoi, dodatkowe powierzchnie (np. balkon, taras), rok budowy budynku itp. Bez wątpienia Katowice to największy i najdroższy rynek nieruchomości na Górnym Śląsku, zapewniający dostęp do różnych mieszkań - zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W porównaniu do innych dużych polskich miast ceny wcale nie są tutaj wygórowane, co zachęca wiele osób do przeprowadzki. Chociaż dominuje starsza, wymagająca sporych nakładów pieniężnych na remont zabudowa, to w mieście pojawia się coraz więcej nowoczesnych inwestycji.

Katowice - najdroższe i najtańsze dzielnice

Mimo że średnia kwota, jak wspomnieliśmy, oscyluje w okolicach 6000 złotych, to są dzielnice, gdzie za 1m2 trzeba zapłacić prawie 8000 złotych. Tak jest na południu Katowic - Podlesiu. Jak łatwo obliczyć - to prawie 2000 złotych więcej niż średnia dla całego miasta. Sporo też zapłacimy za mieszkanie w dzielnicy Zarzecze, gdzie koszty są podobne jak na Podlesiu. W czołówce najdroższych lokalizacji jest też Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (ponad 7000 złotych).

Z drugiej strony są dzielnice takie jak Janów Nikiszowiec (około 4500 zł), gdzie jest o wiele taniej w stosunku do średniej wartości. Tanio jest też w dzielnicy Szopienice-Burowiec (ponad 4500 zł) i Murcki (około 5000 zł).

A może wynajem?

Niektóre osoby nie kupują mieszkania, by się tu osiedlić, ale robią to w celach inwestycyjnych, co łatwo zauważyć po dużej liczbie ofert mieszkań do wynajęcia w Katowicach. Nabywa się je, a później szuka najemców, zwłaszcza studentów, dzięki czemu lokal szybko na siebie zarabia. Bardzo ważne jednak, by przed kupnem dokładnie ocenić, komu przede wszystkim będziemy chcieli wynajmować mieszkanie, bo poza studentami można swoją ofertę kierować do przedsiębiorców, biznesmenów czy pracowników fizycznych.

Jak widzimy, w zależności od posiadanego budżetu możemy kupić mieszkanie położone w różnych dzielnicach - droższych i tańszych. To sprawia, że wiele osób może sobie pozwolić na inwestycje mieszkaniowe w stolicy Górnego Śląska.