UM Jastrzębie-Zdrój: W jastrzębskim kurorcie istniała nawet... synagoga.

1 min czytania

Zakład leczniczy dla dzieci żydowskich był pierwszym tego typu obiektem w jastrzębskim uzdrowisku.

Powstał w 1890 roku z inicjatywy doktora Wilhelma Müntza, gliwickiego rabina. Był pierwszym tego typu obiektem w jastrzębskim kurorcie lecznica dla dzieci ewangelickich (Betania) oraz dla dzieci katolickich (Zakład Marii) powstały rok później.

Wcześniej mali kuracjusze podczas pobytów w uzdrowisku nocowali w kwaterach prywatnych. Nowopowstały zakład był utrzymywany przez społeczność żydowską. Na 45 kuracjuszy czekało 12 pokoi, jadalnia, gabinet i… synagoga.

Wybuch I wojny w 1914 pokrzyżował plany rozbudowy obiektu. Po śmierci Müntza w 1917 roku siedziba zakładu została przeniesiona do Chorzowa. Gmina Żydowska sprzedała nieruchomość Fundacji NMP, która zarządzała Zakładem Marii. Obiekt zmienił nazwę na Dom św. Jacka, i jako Jacek” znany jest do dziś.

W latach 20-tych w budynku powstała piekarnia zaopatrująca wszystkie zarządzane przez Zakład Marii wille. Po II Wojnie Światowej budynek stał się miejscem zamieszkania rodzin pracowniczych, a w 1952 roku własnością państwa. W latach 90-tych wyremontowany budynek trafił w ręce prywatnego inwestora.

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/w-jastrzebskim-kurorcie-istniala-nawet-synagoga

Autor: krystian