Ludwisarze Janusza Drobisza w Galerii Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju — dzwon w kadrze

2 min czytania
Ludwisarze Janusza Drobisza w Galerii Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju — dzwon w kadrze


Wejdź w zakamarki śląskiej ludwisarni bez brudu na butach - wystawa zdjęć Janusza Drobisza odsłania surowy rytm pracy przy dzwonie i zaprasza do Galerii Ciasna już od 18 września.

  • Zobacz, jak powstaje dzwon - wystawa w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza
  • Wejdź w rytm warsztatu - zdjęcia, które zatrzymują gesty i blask pieca

Zobacz, jak powstaje dzwon - wystawa w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza

Galeria Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju otwiera ekspozycję fotograficzną poświęconą pracy ludwisarzy. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 18 września o godzinie 18.00. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających od 18 września do 11 października 2025 roku.

To propozycja dla osób ciekawych rzemiosła i fotograficznej estetyki - wystawa pokazuje kolejne fazy powstawania dzwonu w realiach działającej ludwisarni ze Śląska. Informacje o miejscu: Galeria Ciasna, ul. Katowicka 17, Jastrzębie-Zdrój. Kontakt telefoniczny: +48 667542341.

Wejdź w rytm warsztatu - zdjęcia, które zatrzymują gesty i blask pieca

Autorem serii jest Janusz Drobisz. Fotografie są wykonane w technice analogowej, utrzymane w czerni i bieli o wysokim kontraście, co podkreśla surowość przestrzeni warsztatowej i fizyczność pracy ludwisarzy.

„LUDWISARZE” to czarno-białe fotografie analogowe o wysokim kontraście, zrealizowane w przestrzeniach funkcjonującej ludwisarni na Śląsku. Seria prowadzi przez etapy pracy przy dzwonie - od formowania i podwieszania, po topienie i zalewanie - podkreślając tempo i współzależność rzemieślników. Światło pieca przecina ciemność hali, a ziarno i kurz na powierzchniach nadają obrazom realny ciężar miejsca. Autor zachowuje szanujący dystans: pozwala mówić gestom, spojrzeniom i krótkim przerwom między czynnościami. To zapis rzemiosła, w którym przyszły dźwięk dzwonu wybrzmiewa w rytmie powtarzalnych ruchów i narzędzi.

Ekspozycja nie tylko dokumentuje proces techniczny - od formowania po zalewanie metalu - ale też oddaje atmosferę miejsca: błysk ognia pieca, drobiny kurzu na stalowych powierzchniach i skupienie rzemieślników. To zapis pracy, w którym obraz zastępuje słowo i pozwala widzowi poczuć wagę materiału i powagi zadania.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda ludwisarstwo od środka, zapisz datę w kalendarzu i odwiedź Galerię Ciasna na ul. Katowickiej 17. W razie pytań organizatorzy proszą o kontakt pod numerem +48 667542341.

Na podst. UM Jastrzębie-Zdrój

Autor: krystian