Na terenie Szkoły Podstawowej nr 19 odbył się piknik rodzinno-sportowy, w którym udział wzięli również policjanci. Mundurowi rozmawiali zarówno z rodzicami, dziadkami, jak i z dziećmi, promując założenia nowej kampanii społecznej pn. „Mamo! Tato! Tutaj jestem!”. Głównym celem nowych działań jest ochrona najmłodszych przed zaginięciami. Spotkanie było dobrą okazją, aby przypomnieć o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu podczas wakacji.

W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń.

Najmłodsi zwykle nie są na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne. Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia.

W minioną sobotę, z dziećmi uczęszczającymi do Szkoły Podstawowej nr 19 oraz ich starszym, oraz młodszym rodzeństwem, rodzicami, dziadkami, rozmawiali jastrzębscy dzielnicowi oraz policjanci zajmujący się na co dzień profilaktyką społeczną. Mundurowi przekazywali informacje na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci. Uczulali opiekunów na reagowanie na sytuacje, które mogą doprowadzić nie tylko do chwilowego zagubienia się pociech, ale także do poważnych zdarzeń, jak zabranie (porwanie) dziecka czy wyrządzenie mu krzywdy przez osoby obce. Przy okazji spotkania policjanci przestrzegali przed kontaktem z obcymi osobami i przypominali najmłodszym mieszkańcom miasta o tym, jak powinny zachowywać się podczas takiego kontaktu, zwłaszcza w sytuacji, gdy zamiary obcych zagrażają ich bezpieczeństwu.
Spotkanie było także bardzo dobrą okazją, aby wspomnieć o bezpiecznych zabawach w czasie wakacji.

Stróże prawa przygotowali dla najmłodszych uczestników wiele atrakcji. Każdy milusiński mógł usiąść w radiowozie oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Spotkanie było też okazją do poruszenia tematu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Policjanci przypominali dzieciom, jakie zachowania i postawy na ulicy i w jej pobliżu są odpowiednie i, których bezwzględnie należy przestrzegać, by uniknąć zagrożeń.