W Jastrzębiu powstały przyprzedszkolne ogródki.

dzieci sadzą rośliny

fot. Łukasz Parylak

Drewniane skrzynki rabatowe, sadzonki owoców oraz roślin ozdobnych a także kompostowniki trafiły do jastrzębskich przedszkoli. Dodano do tego zaangażowanie dzieci, rodziców i personelu i tak powstały „Zielone Przedszkola”. Mają uczyć dzieci ekologii od podstaw.

- „Zielone przedszkole” ma być przestrzenią, w której dzieci będą miały szansę na bardzo bliski kontakt z naturą, między innymi dzięki samodzielnej uprawie i pielęgnacji roślin oraz biorąc udział w zbiorze dojrzałych owoców i warzyw. Takie warunki dają też możliwość edukacji ekologicznej poprzez zabawę na świeżym powietrzu, a także uczą życia w zgodzie z przyrodą

– tłumaczą pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, którzy są autorami całej akcji.

Przedszkola, poza skrzyniami, kompostownikami i sadzonkami otrzymały też wytyczne dotyczące przygotowania ziemi pod uprawę i zasad doboru roślinności.

Łącznie do placówek trafiło 100 drewnianych rabat, 522 sadzonki: borówek amerykańskich, czerwonych i czarnych porzeczek oraz poziomek, a także kompostowniki. Dzieci przynoszą też własne sadzonki ziół i warzyw. Stworzyły dzięki temu zakątki warzywno-ziołowe, owocowe i ozdobne.