Najlepsze odniesienia do popkultury w Wiedźmin 3: dziki gon

3 min czytania
Najlepsze odniesienia do popkultury w Wiedźmin 3: dziki gon

Najlepsze odniesienia do popkultury w Wiedźmin 3: dziki gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon to gra komputerowa z gatunku action RPG, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana w 2015 roku. Gra ta szybko stała się jednym z największych komercyjnych sukcesów w historii polskiej branży gier komputerowych i zyskała ogromną popularność na całym świecie. Szybko wielu fanów zaczęło tworzyć modyfikacje, jeszcze bardziej umilające rozgrywkę.

Jednym z elementów, które przyczyniły się do sukcesu Wiedźmina 3: Dziki Gon były liczne odniesienia do popkultury, które zostały ukryte w grze. Oto kilka przykładów najlepszych odniesień do popkultury, które można znaleźć w Wiedźminie 3: Dziki Gon:

1. Czerwona papryka pod mostem

W dodatku do gry Krew i wino, podczas przebywania w baśniowej krainie można natknąć się na dość zaskakujące i nieoczywiste nawiązanie. Mianowicie jest tam most, pod którym znajduje się czerwona papryka. Jest to nawiązanie do kultowej piosenki zespołu Red hot chili peppers Under the bridge. Bohater nawet wchodzi w interakcję z tym obiektem sugerując o co może chodzić.

Podczas realizowania questa pobocznego Niebezpieczna gra, Geralt odzyskuje karty dla swojego kompana krasnoluda Zoltana. Musi je zdobyć od kolekcjonera imieniem Zed. Wywołuje się z tego powodu małe zamieszanie, w wyniku którego Zed umiera. Gdy Gerlat idzie oddać kartę Zoltanowi, na pytanie co się stało z Zedem odpowiada Zed zszedł. Jest to oczywiste nawiązanie do kultowego filmu Quentina Tarantino Pulp fiction, konkretnie do sceny, w której Butch odjeżdża ze swoją żoną na motorze mówiąc Zed’s dead baby.

3. Przed wyruszeniem w podróż należy zebrać drużynę

W Wiedźminie 3, podczas gdy grasz doszedł do końca mapy wyskakiwał komunikat dotarłeś do miejsca, gdzie diabeł mówi dobranoc. To odniesienie do tytułu amerykańskiego serialu z 1992 roku i do opowiadania Andrzeja Sapkowskiego. Natomiast w dodatku Krew i wino dochodząc do końca mapki Geralt mówi ikoniczną kwestię: Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Jest to odniesienie to ikonicznej kwestii Piotra Fronczewskiego z gry Baldur’s gate

4. Tyrion Lannister

W zrujnowanej fortecy Kaer Almhult na wyspach Skellige, można znaleźć ciało Tyriona Lannistera z Gry o tron. Co do tożsamości ciała, na które natyka się nasz łowca potworów nie ma wątpliwości. Zwłoki mają nie tylko charakterystyczne oblicze, ale znajoma jest też sytuacja, w której znajdował się ten niskorosły bohater w serialu (zamknięcie w więzieniu położonym wysoko w przestworzach w Grze o Tron).

5. Świat przyszłości - Cyberpunk

Kiedy Ciri w końcu spotyka się z Geraltem, opowiada mu o światach, które zwiedziła. Pośród nich jeden opis brzmi zaskakująco znajomo. Twierdziła, że w tajemniczym świecie domy zbudowane były ze szkła, a ludzie prowadzili wojny na odległość za pomocą narzędzi podobnych do megaskopów. Mieszkańcy mieli w głowach metal, a podróżowali statkami powietrznymi. Jest to nawiązanie do zapowiadanej już wtedy dawno następnej gry od tego studia Cyberpunk 2077.

W grze pojawia się także odniesienie do powieści Mysia Wieża autorstwa Ursuli K. Le Guin. Kiedy gracz przechodzi przez las Blaviken, może spotkać starą kobietę, która mówi o swoim małym, pięknym domku, który nazywa Mysią Wieżą. Jest to oczywiste odniesienie do słynnej powieści, w której główna bohaterka, A wizard of Earthsea, mieszka w Mysiej Wieży.

Wiedźmin 3: Dziki Gon zawiera odniesienie do obrzędu dziadów, który jest związany z mitologią słowiańską. W grze pojawia się nawiązanie do tego obrzędu w postaci jednej z misji, w której gracz musi pomóc jednej z postaci w odprawieniu rytuału dziadów. Podczas tej misji gracz dowiaduje się więcej o tym obrzędzie i jego znaczeniu w mitologii słowiańskiej. Obrzęd dziadów był tradycyjnym rytuałem, który miał na celu przywoływanie duchów zmarłych i pozyskiwanie od nich wiedzy i mądrości. W Wiedźminie 3: Dziki Gon odniesienie do tego obrzędu dodaje głębi i tajemniczości światu przedstawionemu w grze.

Podsumowując, Wiedźmin 3 to gra pełna nawiązań do przeróżnych dzieł kultury. Gra nawiązuje często do wierzeń, ale także do filmów i piosenek powszechnie znanych i lubianych. Jeżeli szukasz dobrych modów, które jeszcze bardziej umilą ci rozgrywkę koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

jastrzebienews_kf