Ponad promil alkoholu wykazało badanie 19-letniego kierowcy toyoty. Nietrzeźwy kierujący stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo, po czym zjechał do rowu. Poszkodowany pasażer trafił do szpitala. Teraz, oprócz spowodowania wypadku, kierowanie bez wymaganych uprawnień odpowie także za kierowanie w stanie nietrzeźwości, za co kodeks karny przewiduje karę do 2 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę około 22.00 na ulicy Wiejskiej w Jastrzębiu-Zdroju. Dyżurny jastrzębskiej komendy otrzymał zgłoszenie o uderzeniu przez samochód osobowy w drzewo. Natychmiast skierował na miejsce policjantów. Mundurowi ustalili, że kierujący jadąc ulicą Wiejską, w kierunku ulicy Ranoszka stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo, a następnie w wyniku uderzenia pojazd odwrócił się, zjechał na przeciwny pas ruchu, po czym zjechał do rowu. W wyniku zdarzenia 23-letni pasażer toyoty ze złamaną prawą noga trafił do szpitala. Badanie alkomatem wykazało u 19-latka ponad promil alkoholu w organizmie. Na domiar tego kierował bez wymaganych uprawnień. Kierowca tłumaczył się, iż to on wypił mniej alkoholu od kolegi, dobrze się czuł, więc to on zdecydował się na jazdę za kierownicą pojazdu. Pasażer siedzący obok to właściciel osobówki. 19-latek odpowie przez Sądem za kierowanie bez wymaganych uprawnień, spowodowanie wypadku drogowego oraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

• Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.
• W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
• Sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nawet 15 lat.
• Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości, musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych.
• Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Bądź odpowiedzialny! Piłeś? Nie jedź! To proste!