Zdradzamy przepis na pyszne pączki!

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

W taki dzień jak dziś śmiało i bez wyrzutów sumienia możemy zajadać się pączkami, a przy tym nie liczyć kalorii! Tłusty Czwartek to święto bardzo lubiane przez Polaków. Nie od dziś wiemy, że najlepsze pączki to te zrobione w domowym zakątku. Z tej okazji postanowiliśmy odwiedzić Koło Gospodyń Wiejskich Borynia-Skrzeczkowice. Panie Urszula i Wanda zdradziły nam przepis na puszyste, śląskie kreple.

PRZEPIS:

  • 300 g mąki pszennej
  • 25 g drożdży
  • 50 g cukru
  • 120 ml mleka
  • 4 żółtka
  • ½ łyżeczki cynamonu
  • 50 g masła – roztopionego, przestudzonego
  • 15 ml spirytusu
  • olej do pieczenia

Robimy rozczyn i odstawiamy na 15 minut
Mąkę przesiewamy dodajemy rozczynu + mleko (ciepłe) + 2 łyż. cukru + cukier waniliowy + żółtka + masło + resztę cukru + spirytus

Wyrabiamy ciasto. Jak jest zbyt luźne, klejące dodajemy mąki. Wyrabiamy je do momentu „suchej ręki” czyli tak, żeby się nie kleiło. Odstawiamy do wyrośnięcia na 30-50 minut.

Zagniatamy, dzielimy na 1-12 części i formujemy kulki do których dodajemy powidła.

Odstawiamy do wyrośnięcia.

Następnie pieczemy na oleju i smalcu.

Gotowe, smacznego!