
Selektywne zbieranie odpadów komunalnych jest naszym ustawowym obowiązkiem, a mimo to pojawiają się opinie, że jest to działanie niepotrzebne i bezcelowe. Dlatego też rozprawiamy się
z powtarzanymi mitami i udowadniamy fakt – segregacja odpadów ma znaczenie!
MIT
Odpady, które posegregujemy w domu i tak trafią do jednej śmieciarki.
FAKT
Bardzo często odpady są odbierane przez nowoczesne pojazdy wyposażone w dwie lub nawet trzy osobne komory do których trafiają różne frakcje odpadów. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu można zminimalizować koszty transportu.
MIT
Odpady ze śmieciarki trafiają prosto na wysypisko.
FAKT
Wszystkie odpady, które są odbierane z naszych domów trafiają do instalacji komunalnych, gdzie są doczyszczane i sortowane by poddać je dalszej obróbce. W 2021 roku do składowania skierowano jedynie nieco ponad 30 % z wszystkich odebranych i zebranych odpadów w naszym mieście. Stało się tak dlatego, że nie nadawały się do dalszego wykorzystania i recyklingu.
MIT
Nasze odpady i tak zostaną posegregowane w sortowni, więc po co robić to w domu.
FAKT
Zmieszane odpady komunalne rzeczywiście zostaną posortowane w instalacji, niemniej jednak należy pamiętać, że surowce wysortowane z odpadów zmieszanych są zanieczyszczone przez co tracą na jakości i wartości. Wyrzucanie surowców do odpadów zmieszanych często jest jednoznaczne z tym, że w ogóle nie będą mogły zostać poddane recyklingowi. Przykład – zatłuszczony, brudny czy mokry papier nie jest już surowcem, który można ponownie przetworzyć. Podobnie stanie się ze szklanymi opakowaniami, które mogą się potłuc i zmieszać z innymi odpadami. Dlatego najbardziej efektywne jest segregowanie odpadów w domu, a następnie wrzucanie ich do odpowiednich worków lub pojemników.
MIT
Odpady opakowaniowe trzeba umyć przed wyrzuceniem.
FAKT
Odpady opakowaniowe należy jedynie dokładnie opróżnić z zawartości, nie trzeba ich myć.
MIT
Żeby właściwie segregować odpady potrzebujemy dużej przestrzeni w domu lub mieszkaniu.
FAKT
Przestrzeń do segregacji nie musi być duża! Pojemniki do segregacji mogą być małe
i estetyczne, wystarczy wybrać takie które odpowiadają naszym potrzebom. Na rynku dostępne są pojemniki stojące, wielokomorowe, wiszące, wysuwane lub mocowane do szafek. Pojemnik można również wykonać samodzielnie, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.
MIT
Zasady segregacji odpadów są za bardzo skomplikowane.
FAKT
To prawda, że potrzeba czasu, aby osiągnąć biegłość w segregowaniu odpadów. Żeby ułatwić sobie to zadanie skorzystaj z ulotek lub wyszukiwarki odpadów, które znajdują się TUTAJ. Z czasem zasady segregacji wchodzą w krew i stają się dobrym nawykiem.