
Tę wyjątkową ekspozycję tworzy 7 figur aniołów wykonanych z metalu. Najwyższy ma 7 metrów wysokości. Dlaczego artysta przedstawił właśnie te postacie? Inspiracją była postać papieża Jana Pawła II. Metalowe rzeźby otacza 27 kamieni, z których każdy ma symbolizować jeden rok pontyfikatu. Wyrazem ekspresji rzeźbiarza było zestawienie dwóch symboli:
Anioły to symbol ulotności i nieba. Potężne głazy łączą się na zasadzie kontrastu z rzeźbami – w przekazie artystycznym oznaczają przyziemność i materialność. Z anielskimi postaciami wiążą się zwykle same pozytywne skojarzenia. Otaczają nas opieką i są oazą spokoju. Każdy w życiu ma również swojego anioła
- mówi nam twórca dzieła, Michał Batkiewicz.
Kamienie ważące nawet kilkaset kilogramów wykorzystane zostały również jako głowy postaci, co spotęgowało efekt kontrastu pomiędzy atrybutami anielskimi i ziemskimi. Co ciekawe, tylko najwyższa figura posiada skrzydła. Autor rzeźb podkreśla, że:
Niektórzy widzą, że tylko jeden anioł ma skrzydła. Dla mnie każdy anioł je ma. Sztuka sama w sobie z natury nigdy nie jest oczywista i pozostawia miejsce na osobistą interpretację. Jeśli dzieło nie pobudza wyobraźni, przestaje być sztuką.
Wystawa Michała Batkiewicza jest pierwszy raz w Jastrzębiu-Zdroju. Można ją podziwiać od dzisiaj na skwerze zieleni, blisko ronda Porozumienia Jastrzębskiego.
Michał Batkiewicz (ur. 08 września 1957 r. w Nowym Targu) – artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego. Swoją edukację artystyczną zaczął już od najmłodszych lat. W 1978r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1: 3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA. Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje we własnej pracowni. W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.