UM Jastrzębie-Zdrój: Bezpłatne badania przesiewowe

4 min czytania

Badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.

PROFILAKTYKA 40 PLUS

To program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40 roku życia. Celem programu jest wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.

Program Profilaktyka 40 PLUS obejmuje podstawowe badania profilaktyczne, w tym profilaktyczne badania laboratoryjne. Badania profilaktyczne są podzielone na trzy pakiety: dla kobiet, mężczyzn oraz pakiet wspólny.

Program realizowany będzie do 31 grudnia 2023 r. Badania z programu realizowane są we wskazanych Punktach Pobrań sieciLaboratorium Diagnostyka.

W Jastrzębiu-Zdroju program badań przesiewowych realizują następujące punkty Laboratorium Diagnostyki:

  1. Laboratorium Diagnostyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju, Aleja Jana Pawła II 7, tel.: 32 476 26 57; badania wykonywane są w czwartki w godzinach: 9:00- 11:00;
  2. Punkt Pobrań w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Wrocławskiej 20; tel. 32 474 04 82; badania wykonywane są w czwartki w godzinach: 7:30- 12:00.

Pamiętaj!Wypełnij ankietęProfilaktyka 40 PLUSumieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub u Lekarza Rodzinnego. Po wypełnieniu ankiety otrzymasz skierowanie, z którym zgłoś się na badanie w jednym z w/w punków. Weź ze sobą dowód osobisty. Wyniki badań otrzymasz naInternetowe Konto Pacjenta****lub w punkcie, w którym zrobiłeś badanie.

PROGRAM BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO

W ramach programu wykonywana jest kolonoskopia diagnostyczna. Badanie może być wykonane w znieczuleniu ogólnym. Program skierowany jest do osób w wieku 50-65 lat oraz w wieku 40-49 lat, jeśli posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Z programu wyłączone są osoby, u których występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz osoby, które wykonały kolonoskopię w okresie ostatnich 10 lat. Skierowanie nie jest potrzebne.

W Jastrzębiu-Zdroju program badań przesiewowych raka jelita grubego realizują:

  1. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju, Aleja Jana Pawła II 7,
    tel.: 32 47 84 381.
  2. Gastro-Clinic Sp. z o.o. w Jastrzębiu Zdroju, ul. Katowicka 24/paw. tel.: 623, 32 46 96 122;
    513 857 021.

P****ROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA

W ramach programu wykonywane są badania biochemiczne krwi (stężenie cholesterolu całkowitego, LDL‑cholesterolu, HDL‑cholesterolu, triglicerydów i glukozy), dokonywany jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz określany jest współczynnik masy ciała (Body Mass Index BMI).

Program realizowany jest przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz przez pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę.
Program skierowany jest do osób w wieku od 35 do 65 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia. Bezpłatne badania układu krążenia można wykonać
u każdego lekarza rodzinnego. Skierowanie nie jest potrzebne.

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

W ramach etapu podstawowego programu wykonywana jest mammografia, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem.

Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50 do 69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia):

  • które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii;
  • otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Skierowanie nie jest potrzebne. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu w Jastrzębiu-Zdroju realizuje:

Medicus 99” Czuczman Spółka Jawna w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Dworcowa 1/D; tel. 32 43 48 810;

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY

W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie cytologiczne, a w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu. Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem.

Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego.

Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w każdej poradni ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.

PROGRAM BADAŃ PRENATALNYCH

W ramach programu wykonywane są m.in.: badania nieinwazyjne: USG płodu; badania biochemiczne: oznaczenia w surowicy krwi; komputerowa ocena ryzyka choroby płodu na podstawie testów przesiewowych; porada genetyczna. W przypadku wykrycia niepokojących zmian u pacjentki, kierowana jest ona na dalszą diagnostykę w ramach programu. W przypadku konieczności wykonywania dalszej diagnostyki pacjentka kierowana jest do ośrodka specjalistycznego poza programem.

Na badania wykonywane w ramach programu powinien skierować kobietę lekarz prowadzący ciążę.

Bezpłatne badania prenatalne w ramach programu w Jastrzębiu-Zdroju realizuje:

Jas-Medica Spólka z o.o. w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Podmiejska 9A, tel.: 694 410 141

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/bezplatne-badania-przesiewowe-1

Autor: krystian